The show must go on – a kerítésen kívül…

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

sport - sport

Cserháti András

Violence - erőszak; to smash up – összetör; to patrol – járőröz; hooliganism – huliganizmus.

Nyelvtudásom fölfrissítése gyanánt fellapoztam egyik angol könyvemet, s ezen szavak köszöntek vissza rám felütése után.

 

Ennek hatására agyam leghátsóbb szögletéből – jól elrejtettem őket, ne botoljak bele napról napra - előbukkantak honi „futballélményeim”. A magukat fanatikusoknak csúfoló emberek kis csoportja magáról megfeledkezve, enyhén ittasan (néha segítségül hívják kezüket a biztos lábakon álláshoz), drogoktól kábult, „szétlőtt” tekintettel (ha már a futballisták nem lövik szét a hálót…), kifordulva emberi mivoltukból provokálják a biztonsági őrt, fölszedik a székeket, szítják a tüzet.

Fiatal korom végett nem túl hosszú szurkolói „pályafutásom” során láttam néhány botrányt, verekedést, de ma már ez kevésbé divat. Természetesen még ma is előfurdalnak esetek, de néhány évvel ezelőtt a rendetlenkedők sűrűbben adták egymásnak a börtön kilincsét…

Kétségtelen, az erőszaknak megálljt kell parancsolni az arénákban – azon kívül nyugodtan levezethetik feszültségüket a verekedni vágyók, így teszik a ködös Albionban is.

De!

A futballtiketteken olvashatjuk, hogy nem lehet szeszes italt, lőfegyvert, pénztárszalagot és még sok mindent bevinni.

Kiabálni sem lehet! – ezt már én firkantottam rá képzeletbeli jegyemre. Elképesztő, hogy néhány NB1-es labdarúgó-mérkőzésen a játékosok üresen tátongó lelátóknak intenek a kezdés előtt. Nem elég, hogy így is kevesen vagyunk, még annak a pár ezer embernek is elveszik a szórakozását – néhány „hazafi” miatt, aki visszaköveteli Erdélyt, mocskosnak véli a zsidókat és a cigányokat, s nem utolsósorban a szlovákokat sem szíveli.

Angliában, Német– és Franciaországban is földbe tiporják az afrikai származásúakat, természetesen ott is csak egy kisebb csoport. De a következő hazai mérkőzésükön nyitva állnak stadionjaik kapui…

Hogy mi a megoldás?

Nálam sokkal értelmesebb emberek feladata ezt kitalálni, de egy biztos: ki kell szúrni a botrányhősöket (a térfigyelő-kamera óriási találmány, de nem olcsó), mert amíg ez nem megy véghez, azzal a néhány, lelkes meccsre járóval szúrnak ki igazán…

 

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: