Hattyúdal a csónakházért

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

(pletykák) - Pletykák

 

Cservenyák Katalin

A csónakázótóra tervezett étterem tavasz óta beszédtéma Sóstón.

 

Áprilisban írtam is róla pár gondolatot, mert nemcsak új stégről és csónakházról, hanem étteremről és a közelében parkolóhelyekről is szóltak a hírek. Megkérdeztem akkor a főépítészt, aki elmondta: parkoló a sétány helyén nem lesz. Ezzel együtt sokakkal én sem értem, mi szükség van Sóstón még egy étteremre, amikor a meglévők is konganak az ürességtől.

Ahogy közeleg a pályázat benyújtási határideje (július 27.), úgy szaporodnak az aláírások azon a gyűjtőíven, amelyen a tóért és környezetéért aggódók fogalmazták meg érveiket a tervezett beruházással szemben, arra kérve az önkormányzatot, változtassa meg döntését, vonja vissza a pályázatot.
Már többször megpróbáltam elképzelni, hogy nézne ki a tóra tervezett étterem, de nem nagyon sikerül. Először is azért, mert szerintem túl kicsi a mi tavunk ahhoz, hogy azt a luxust megengedjük magunknak, hogy egy részét egy vendéglátóhely „betakarja”. Nem mondom, hogy nincs ilyen étterem. Láttam is hasonlót. Ausztráliában, Rottnest Island-en, az Indiai óceánon. Annak a víznek egy háromszáz négyzetméteres terasz azért meg se kottyan.
Merjünk nagyot álmodni! – mondhatják erre azok, akik hagynák a hagyományokat, mert modernebb megoldásokra vágynak. Eszembe jut az a buborékhotel, amit pár éve szintén a csónakázótóra álmodott valaki, de (szerencsére) egy prospektus – kétségkívül látványos – illusztrációján kívül nem lett belőle semmi. Már akkor sem értettem, miért nem a Bujtosra tervezték a buborékot. Oda, ahol van tér, körbe lehet járni, és mindenhonnan látni. Mert buboréknak nagy, szállodának viszont kicsi lett volna az a földhöz ragadt léghajó.
Egyébként is: meghökkentőt és érdekeset szerintem most csak az állatparkban tudnak építeni Nyíregyházán. Olyan érzésem van, mintha ott azzal is számolnának, mit jelent a beruházás az idegenforgalom számára, vonz-e a korábbitól több érdeklődőt. Mert akkor megéri a befektetés. Különben minek.
Próbálom elképzelni a tóra tervezett éttermet, és nem tudom, lesz-e ettől több vacsoravendég Sóstón. Azt sem tudom, hogy aki ezt kitalálta, tudja-e: az építkezéssel nemcsak a legközelebbi 424-esnek jelent majd konkurenciát, hanem a Krúdy Vigadónak, a Szindbádnak (az például bárkinek jó lehetőség lett volna a bizonyításra a vendéglátásban), a Svájci laknak, és akkor még nem szóltam a Park Hotelről, a Paradise-ről és a távolabbi éttermekről. Ezek nagy része ősztől tavaszig ki sem nyit, mert nincs vendég. A Vigadóba még csak most kezd visszatérni az élet. A hidegstrand büféi június közepén nyitottak ki, és augusztus végén be is fognak zárni.
Nem vonom kétségbe, hogy a tóra tervezett étteremmel valami meghökkentőt szeretne építeni a beruházó. Még az is lehet, jó az ötlet. De minek? Én a többiekért aggódom. Azokért, akik még mindig abban bíznak, hogy eljön végre az idő, amikor januártól decemberig tart a szezon.
De ehhez nem újabb éttermet kell építeni, hanem szállodát.
Nem kicsit, nagyot.

Hozzászólások (13)
13 2009. augusztus 24. hétfő, 20:39
A kert adatok es kepek rendelkezesre allnak de
varjuk meg a holnapi tervtanacs donteset.

Ettol meg a beszelgetos ajanlatom mindig all "uj levelezo reszere is"

Udv:
Toto
12 2009. augusztus 24. hétfő, 10:38
Kedves Beez!
A www.nyirhalo.hu honlapon a augusztus 31-i közgyűlés meg hívójában a napirendek kőzött ott van a sóstói csónakház téma. Itt olvasaható a puskás-féle pályázat és láthatod a látványterveket is. Mondhatom otrombák!
A slusszpoen viszont nem ez, hanem a határozat tervezet, amit a koaliciós többség teljesen egyértelműen meg fog szavazni.
Az egészről a Tanú című film jut az eszembe. Ez most a vádirat, vagy már az ítélet?
Tesék mondani mi az a lakossági fórum? Bojt a sipkán?
Ez a nyíregyházi rezsim a kb. 40 évvel kullog a történelem után.
Én szégyenlem magam, hogy ilyen polgármestere és bandája van szeretett városomnak.
11 2009. augusztus 23. vasárnap, 22:09
Kedves Totó!
Örülök, hogy újra jelentkeztél! :) Szerintem azok a kérdések vagy gondolatok, amelyeket korábban leírtam, másokban is megfogalmazódnak, de lehetnek más, az előbbiekkel ellentétes érvek, hiszen tudom, hogy vannak támogatói is az étteremnek. Bizonyára mindenki kíváncsi a másik véleményére, érveire. Ezért gondolom, hogy érdekes lenne itt beszélni róla, itt érvelni mellette vagy ellene. Én nagyon örülnék például annak, ha minél többen megismerhetnénk az elképzelt étterem látványtervét, mert eddig ilyet még sehol nem láttam, pedig érdekel nagyon. De ezzel biztosan nem vagyok egyedül. Legalább konkrétan tudnánk valamennyien, miről beszélünk. Ha közzétehető a látványterv, én örömmel felteszem a BEEZ-re, ha elküldi valaki. A címem: cseka0505@gmail.com
Üdv:
Cseka
10 2009. augusztus 23. vasárnap, 21:13
Kerdeseid korrektek, megjegyzeseid megalljak helyuket.Szivesen atgondolnam veled a valaszokat egy beszelgetes soran es ezt kovetoen azt hiszem minden olvasod jobban megismerne az erem masodik es harmadik oldalat.

Udv :

Toto
9 2009. augusztus 19. szerda, 20:30
Kedves Bari!
Ha megtudunk valamit a fórumról, természetesen közzétesszük. Egyébként engem is meglepett, hogy ilyen kevesen voltak a tervek bemutatóján (gondolom, egyről beszélünk, én a szonon láttam az akkor készült képsorozatot). Én eddig azt hittem, hogy a Sóstói Vállalkozói Klub egy jelentős létszámú csapat. Már abból gondoltam, hogy az alakuláskor én is jelentkeztem, de nem vettek fel.
8 2009. augusztus 19. szerda, 10:05
Kedves Beez!

Mikor lesz a polgármester által beigért lakossági fórum?
Ha tudja az időpontot és helyet feltétlen tegye közzé!
A polgármester azt mondta, hogy kiváncsi lesz , hogy az 1500 aláíróból hányan lesznek ott.
Szeretném, ha nagyon sokan lennénk!
Bár bizonyára többen leszünk, mint a sóstói vállakozó klub szakmai fórumán. Ott ketten voltak meg a polgi.
Ezt a gyalázatos, talán korrupt tervet meg kell akadályozni!
7 2009. augusztus 18. kedd, 21:16
Kedves Totó!
Attól tartok, nem értem a hozzászólást. Abban azonban totál biztos vagyok, hogy mi együtt nem láttuk a Három nővért Ausztráliában.
Nekem az nagyon soványka érv, hogy azért kell megcsinálni a tóra az éttermet, mert "olyan jjjjooo!!!!" Mert fordítsuk meg! Mi a válasz arra, ha én meg azt állítom: ne épüljön a tóra étterem, mert az szeritem nem jó?
Egyébként olyan jónak tűnt a Szindbád is, mégsem lett jó. Még a nevét sem sikerült helyesen leírni (Krúdy városában! Én szégyellem magam!) Olyan hamar vége lett szegénynek, hogy mire eljutottam volna odáig, hogy megnézzem, már nem volt mit. Pedig az is milyen jó ötletnek tűnt! Csak vagy nem gondolták végig, vagy nem volt kockáztatni való saját tőke.
Ami Sóstón, a parkban a nyitástól fogva kiegyensúlyozottan és jól működik az éttermek közül, az kétségkívül a 424-es.
Lehet velem vitatkozni, meg lehet győzni arról, hogy erre a tóra tervezett étteremre feltétlen szükség van. de akkor legelőször tisztázni kellene, hogy mi a cél. Mitől lesz olyan nagy durranás ez az étterem?
Olyan jó volna tudni: 1. Lendít-e, s ha igen, mennyit Nyíregyháza idegenforgalmán? 2. Ki garantálja azt, hogy nem fogja szennyezni a környezetet, amikor azzal indít, hogy fákat fog kivágni? (Vagy valaki véletlenül kivágja a fékat, ez már részletkérdés.) 3. Ki garantálja azt, hogy nem hasítanak ki autóparkolót a sétányból? 4. Ki garantálja, hogy az asztalokon, az étterem teraszán keletkező szemét egy része nem a tóban fog kikötni? 5. Hogyan zajlik majd az árufeltöltés?
6. Én például azt sem értem, miért nem lehet egy ilyen tervet lakossági fórumon bemutatni.
Szerintem erről lenne érdemes beszélni, és ebben maximálisan partner vagyok.
Üdv:
Cseka
6 2009. augusztus 18. kedd, 00:21
alan a Varosligeti to is eleg lenne.... .Bar M I is jartunk Australiaban;es egyutt lattuk a three sisterst.....Kati ezt meg kell csinalni olyan jjjjooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Es ne szarjunk be hgy nincs pol. support.....!!!
Azt gondolom, hogy ami most zajlik ebben az ügyben az gumicsont rágcsálás... A demokrácia intézményének ennél szélesebbnek kell lennie. Az nem lehet, hogy 4-5 haver összehajol és beépíti kedvenc tavunkat. Nem hiszem, hogy a választások előtt egy ilyen ugyancsak véleményes, egyáltalán nem biztos, hogy a városlakók egyetértésével találkozó döntést felvállal az MSZP. Ugyanis ezzel szavazókat veszíthetnek, és nem csak abban a választókörzetben.
4 2009. augusztus 11. kedd, 09:57
Ide is beírom a véleményemet (a fórumra is beírtam.) Miért nem lakossági fórumon mutatták be az étterem terveit, amit a tóra terveznek? Ki döntött arról, hogy odaadják a tavat egy vállalkozónak? Ki ő? Kinek a kije? Csak arra a két vállalkozóra tartozik, hogy mit akar, aki magát sóstói vállalkozói klubnak kiáltja ki? Mi ez a klub? Vajon mennyit kapnak azért, hogy ők a vállalkozói klub, miközben a másik vállalkozó meg gürizik?
3 2009. augusztus 10. hétfő, 22:12
Úgy látom, kokakólás Puskás úrnak kevés volt kísérletezésre Sóstón a Szindbád(pardon, csak hitelesen: Szinbád, mert még a névtáblát sem voltak képesek hibátlanul leírni Krúdy városában!!!), most a csónakázótóra vetett szemet. A Szindbáddal elég hamar végzett. Vajon ezt mennyi idő után zárja majd be?
Szeretném megkérdezni: ha nekem a másik tóra van egy szerintem remek ötletem, azt kivel kell megbeszélnem? A sóstói tavat bárki privatizálhatja? Mert én szívesen...
2 2009. július 21. kedd, 08:18
Dry
Én aláírtam az ívet...

Amióta Zsombus velünk van gyakran sétáljuk körbe a tavat. És ilyenkor nem vagyunk egyedül. Van, aki kerékpárral teszi, vannak, akik futva, és nagyon sokan úgy, mint mi: sétálva. Van köztünk idős és fiatal, egyedülálló, de többnyire mindenki a szerelmével, családjával...

Szomorú vagyok, hogy ez a kérdés egyáltalán felvetődhet... Debrecenben hasonló projekt elképzelhetetlen lenne a Vekeri-tónál, de nincsennek építkezések a Nagyerdő környékén sem. Miskolcon a Majális parkba vagy Tapolcára sem féne be egy ilyen kezdeményezés.

Nagyon bosszant, hogy országos ügyekben rögtön van véleménye minden nyíregyházi képviselőnek. Ilyen ügyekben meg hallgatnak.
1 2009. július 20. hétfő, 22:43
Nyíregyháziként, értelmiségiként egyszerűen nem értem, miért siklott ki annyira a város építészeti koncepciója, a várospolitika miért nem törődik azzal, hogy mit hagy az utókorra.
A cikk minden gondolatával egyetértek, sőt ha tudnám, hol jár az aláírásgyűjtő lap csatlakoznék is hozzá.
Hány förmedvényt akarnak még ész nélkül a lakókra sózni? A Krúdy Vigadó lenne a legalkalmasabb és legelegánsabb hely a Sóstón, de csak vegetál. Ha már mindenképpen vízre épített étterem kell, akkor ott van az Igrice csárda, annak a terasza épp olyan mintha az ember a tavon ülne.
De ha beljebb jövünk, a városközpont (tudom, hogy lerágott csont és mindenkinek elege van belőle - de nekünk is!!!) tönkretétele nem lesz ezen ciklus kiemelkedő teljesítménye. Szerintem a római katolikus templom elé épített "Bugyogó" (mert szökőkútnak a legjobb indulattal sem nevezhető) illett volna a Korzó elé, a Hungária Biztosító sarkához. Ide pedig a néhány éve elfogadott karcsú fa jelkép (ami sokáig szerepelt a városi kiadványokon, de mostanra már teljesen eltűnt), különböző vízsugarakkal sokkal esztétikusabb lett volna. Sőt elég lenne csak a víz, hiszen nem kell messze menni - Kassa, Debrecen, Eperjes, Krakkó stb. igazán ízléses valódi szökőkutakat tudott építeni.
S akkor nem beszéltem még a világítótestekről, amik döbbenetes kontrasztot jelentenek: az így már eggyé vált tér városházi oldalán a klasszikus, a templom és a Korona felőli részén pedig a modern, fél-lepkeszárnyakra emlékeztető. Ez is elég lett volna a Takarékpalota sarkától a Korzóig, s így együtt lehetett volna a régi és az új.
De ezek csak szubjektív dohogások, mert szeretem és féltem a várost, s a környezetemben élők hasonlóan gondolkjodnak, csak még nem merték vagy nem tudták elmondani.
(Meg aztán kit is érdekel?)

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: