A Külső Gonosz a tarkónkon bújik belénk

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

életmód - Életmód-egészség

Szőke Judit

Nyáron – optimális esetben - feltöltöttük vitaminraktárunkat, amit szinte már, így a tél vége felé tutira el is fogyott. Minimális a napos órák száma, még tart a befelé fordulás. Az emberi szervezet energetikai rendszere folyton mozgásban van, állandóan reagál. Ehhez képest alakul a betegségek természete is. Hiszen a kórokozók közege is más és más. 

 

Az „egészség-megmaradás” törvénye más-más normákat határoz meg a táplálkozás, a mozgás, a lelki állapot tekintetében. Ha ezek a tényezők rendben vannak, akkor a külső körülményeknek, ellenségeknek, kórokozóknak lényegesen nehezebb dolguk van. Különösen aktuális ez az influenzás időszak kellős közepén.

A betegségek elsőszámú előidézője a csúnya időjárás, a szélsőségesség, a változékonyság. A megfázások megelőzésének triviális módja a meleg, réteges ruházat.

Megmondjam, hol vannak a szélpontok, ahol a kínaiak szerint a széllel érkezik a „Külső Gonosz”? A nyak hátsó részén, a tarkón. A jellegzetes légúti betegségeket okozó baktériumok és vírusok imádják a párásságot, a ködöt. A garbó, a sál, a felhajtott kabátgallér máris jó első számú védekezés. Ezen kívül különösen a talpunkat, a hasunkat, a derekunkat, vesénket kell védeni a hidegtől. Ha a nedvesség ver bennünk tanyát, fáradékonysággal reagálunk. Keleti megoldás: a megfelelő táplálkozás.

Vitaminokat és ásványi anyagokat lehetőleg természetes formában vegyünk magunkhoz (nagyon jó a csipkebogyó, az aloe vera). Az ősi ginseng jól jön ilyenkor, rendszeres, nagy mennyiségű fogyasztástól várható tartós eredmény. Állítólag azért vigyázni kell vele, mert gyulladásos betegségnél fokozhatja a gyulladást. Megelőzésre rendelkezésre áll sok homeopátiás szer is.
Az immunerősítés a gyomorban kezdődik, ott dől el, hogy a szervezetünk ki tudja-e vonni a táplálékokból a vitaminokat, ásványi anyagokat, aminosavakat. Itt tisztul meg a táplálék – a gyomorsav hatására – a kóros baktériumoktól, gombáktól, vírusoktól. A nagyon savas közeg elősegíti az ételekben lévő fehérjék, vas és kalcium hatékony hasznosítását. Alapos rágás hiányában, a túlzott cukorfogyasztás, a fehérlisztből készült ételek mértéktelen fogyasztása csökkent gyomorsavtermeléshez vezet. Nagyon jó hatással van az emésztésre az alma.

Nézzünk csak szét az eredményesen használható gyógynövények között! A bíborszínű kasvirág (echinacea) például jól jön megelőzésre.

És persze, ott a szauna! Akinek nem ellenjavallt, annak jöhet a gőz, és nem lesz semmi nátha-gáz.

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: