Vasárnap bezárok, oszt jónapot

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDF | Nyomtatás |

Cseka blogja

Tiszteletre méltó az üzletek vasárnapi nyitva tartásának korlátozását erőltetők kitartása. Ugyan már többször leszavazták, elutasították az ötletet, hajánál fogva időről időre mégis, csakazértis előrángatják a tarisznyából. De vajon miért?


Én változatlanul azokkal értek egyet, akik azt mondják: nem muszáj vasárnap vásárolni, de ne fosszuk meg a lehetőségtől azokat, akik ilyenkor szeretnének. Aki nem akar, nem vásárol. Maradhat otthon, kapirgálhat a kiskertben, kirándulhat, sétálhat, sportolhat, vendéget fogadhat vagy vendégségbe mehet. Mehet templomba, fürdőbe, múzeumba, piacra, bábszínházba. Kórházba látogatónak gyalog, busszal, kocsival - betegnek mentővel.
Fogadjuk már el, hogy vannak olyan szakmák - és ebbe a kereskedelem is beletartozik -, amelyekre hétfőtől vasárnapig igény van! Másképpen fogalmazok: miért nem lehet azt megérteni, hogy van olyan munkahely, ahol nincs szombat, nincs vasárnap? Miért kell ebből pont és csak a kereskedelmet kivonni? Azt is X négyzetméter felett (nem is értem, hogy lehet a bolti eladót négyzetméterben mérni).

Orvos, mentő, tűzoltó, múzeumi teremőr, úszómester, újságíró, tévériporter, operatőr, rendőr, taxis, pap, kántor, tűzoltó, nyomdász, portás, biztonsági őr, lemezlovas, mozigépész, állatkerti gondozó, juhász, pék, cukrász, buszsofőr, mozdonyvezető, vasutas, szakács, felszolgáló stb. - tisztában van azzal, hogy a munkája nem heti 5 napból áll. És még csak nem is kiabál. De én kereskedelmi dolgozót sem hallottam kiabálni.

Ma reggel hallom a rádióban: erős érv a javaslat mellett, hogy Ausztriában és Németországban is zárva tartanak az üzletek vasárnap. Hát pont ennyit találtak követendő példának ebben a két országban? Emiatt élnének ott kicsit jobban a dolgozó népek? Nem lehetne még más példákat is hozni ezzel kapcsolatban Németországból és Ausztriából? Szerintem: de.

Nem vagyok egy fafejű, de azért nehéz lenne meggyőzni arról, hogy nem járna elbocsátásokkal, ha a multiknál hirtelen 7-ről 6-ra csökkenne a heti munkanapok száma. Aki ezt nem érti, az tényleg csak politikus lehet. Kérdezte már valaki az eladókat, mi erről a véleményük? Mert jó lenne, ha a kérdésben az érintettek is megszólalnának, de mindnyájan tudjuk, hogy minimum az ENSZ-ig kell mennünk engedélyért, ha ma Magyarországon egy üzlet egyszerű alkalmazottját szeretnénk megszólaltatni. Az nekem nem érv, hogy "a kereskedelemben dolgozók sokkal kevesebben vannak, mint ahány alkalmazottra szükség lenne ehhez a munkához." Van ez így még pár munkahelyen, azt hiszem. Meg egyébként ki, milyen alapon dönti el, hogy elég-e annyi dolgozó, amennyi van, vagy sem. Mutasson már nekem valaki olyan munkáltatót, aki azt mondja: szerinte ő kevesebb dolgozót foglalkoztat, mint ahányra szüksége lenne.

Itt, a keleti végeken azért az is eszembe jut, hogy sokan járnak át hozzánk vásárolni vasárnap a határainkon túlról (Kárpátaljáról, Erdélyből). Ők nem fogják a kisboltokba terelni. Majd mennek vásárolni Szlovákiába. Gondolom én.

Gondolkodtam egyébként hasonló ötleteken: a mozit működtetők azért lobbizhatnának, hogy délután fél négykor zárjon be mindenki, és jöjjön moziba. Előadás kezdete 4, 6, 8 óra. Ha színházam lenne, este hattól már semmi sem tarthatna nyitva, hogy még legyen ideje átöltözni a közönségnek a 7 órai csengetésre.

Javaslom továbbá: vasárnap ne legyen nyitva benzinkút, cukrászda és fagylaltos, strand, állatkert, bábszínház. Ne legyen műsor a tévében, a rádióban a hétvégén, pihenjenek a riporterek, ne jelenjen meg hétfőn újság (olyan már volt), hétfőn ne legyen adás a tévében. (Ilyen is volt.) Javaslom, foglalják törvénybe, hogy senki ne legyen rosszul vasárnap, a babák - ha szombaton már nem jött össze - a vasárnapot még bírják ki a mama pocakjában, és szülessenek meg hétfőn.

És hogyhogy nem jutott eszébe eddig senkinek, hogy a vendéglőket is zárják be hétvégére? A szakácsnak és a pincérnek nincs családja? Meg hát, már elnézést kérek, hogy csak nekem jutott eszembe, de akkor már leírom: követelem, hogy rendeletben korlátozzák a háziasszonyok vasárnapi munkavégzését! Zárjanak be hétvégére! Nincs főzés, mindenki azt eszik, amit a hűtőben talál. Legalább nem romlik meg, ha az áramszolgáltató is úgy dönt, hogy vasárnap náluk sincs munka.

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: