Márton-napi vigasságokra készülnek a múzeumfaluban

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

Programajánló - Programajánló

A Sóstói Múzeumfalu idei utolsó nagyrendezvényét november 8-án, a Márton-nap előtti szombaton rendezik. A látogatókat 10 és 15 óra között folklórprogramokkal, kézműves foglalkozásokkal, mesterség bemutatókkal és libaszépségversennyel, a bejáratnál némi újborral és pár Márton-falattal várják.

„Márton alázatosságában a libák közé rejtőzött az őt püspökké szentelni kívánók elől, azonban az állatok gágogásukkal csakhamar felfedték álcáját.” ─ Így tartja a legenda. Márton személyéhez manapság már a liba-lakomát és az újbor megízlelését kapcsoljuk.

A Múzeumok Őszi Fesztiválja részeként a Múzeumfaluban látogatóinkkal közösen éltetjük majd eleink Márton-naphoz kapcsolódó hagyományait, s bemutatjuk a jeles nap manapság divatos hóbortjait is! – közölte Kisgyörgy Tamás, a skanzen közművelődési szakembere.

November 8-án, 10 órától főbejáratunknál fogadjuk vendégeinket libazsíros Márton-falattal, tepertővel és újbor-kóstolóval. A Márton nevűeknek, és a libával érkezőknek (itt szigorúan az élő állatra gondolunk) külön is kedveskedünk majd. Az előétel elfogyasztását követően Anaracsi portánkon tálaljuk a többi fogást: libabecsinált levest és sült libacombot párolt káposztával, illetve sütőtök, héjában sült krumpli, forró tea és „libasütemény” is az asztalra kerül.

Az ebédig kiváróknak a többi programot bátran ajánlják. 10:15 perctől a Művészeti Szakközépiskola növendékei Márton-napi legényes bemutatóval szolgálnak, majd 11 órától a Burattinó Bábszínház műsora következik. Bemutatózás közepette, pontban délben kezdik kádármesterek a hordók összehúzását. 13 órától a Kuckó Művésztanya utcaszínházára lesz érdemes odafigyelni, majd 14 órától libaszépségverseny következik. Nevezéseket a helyszínen is fogadnak, azonban mindenkit szeretnének jó előre felkészíteni: a belső tulajdonságokon túl a külcsínt is saját elvek szerint értékeli majd a cseppet sem szakértő zsűri, és természetesen a közönség! Tollra menő közdelemre ne számítsanak, de azt ígérik, egy zsindelyszaggató gágogást azért mindenképpen kicsikarnak. S talán „átjön” az a plusz...

Kézműves foglalkozásokkal a gyerekeket várják: lesz liba-hímzés, Márton-napi lámpás- és cirokseprű készítés, lúdtollal írás, és még mesekuckó is. A hiedelem szerint, aki Márton éjszakáján álmodik, az a következő esztendőben boldog lesz. Sőt, aki nap végére spicces az újbortól, azt a gyomor- és fejfájás fogja elkerülni. Arról már nem szól a néphit, hogy pityókásan mifélét lehet álmodni... A mértékletesség jegyében várják a látogatókat az év utolsó nagyrendezvényére a Sóstói Múzeumfaluba.

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: