Az év legvidámabb hete közeleg

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

kultúra - Kultúr-kaptár

Már nem sokat kell aludni, és kezdődik az év legvidámabb hete: augusztus 29. és szeptember 6. között immár tizenharmadik alkalommal rendezik meg Nyíregyházán a VIDOR Fesztivált, azaz a VIdámság és Derű ORszágos seregszemléjét, amely mára az egyik legnagyobb hazai összművészeti rendezvény lett: 9 nap alatt 44 helyszínen mintegy 400 program zajlik majd, a szervezők 120 ezer nézőt várnak. A programok 90 százaléka ingyenes.

 

Ebben az évben - köszönhetően a főtámogatónak, az MVM , a NKA-nak, továbbá annak, hogy az önkormányzat is több támogatást nyújt, a kínálat is gazdagabb lesz.

Tasnádi Csaba színházigazgató a hétfői sajtótájékoztatón elmondta: a fesztivál zenei kínálata rendkívül kimagasló, hiszen ez Magyarország legnagyobb ingyenes világzenei fesztiválja, ahol külföldi világsztárokkal is találkozhat a közönség, olyanokkal, mint a világhírű kolumbiai-argentin Che Sudaka, a perui Cumbia All Stars, a Maliról érkező Mamani Keita, az elefántcsontparti Tiken Jah Fakoly, valamint a portugál Toques do Caramulo.

A Fesztiválon igen rangos színházi versengés is folyik. A legkiválóbb hazai teátrumok játsszák az elmúlt évben bemutatott legjobb új vígjátékaikat, az öttagú zsűri Makk Károly vezetésével kilenc díjat ítél oda a legérdemesebbeknek.

Filmek a javából

A Kossuth tér a VIDOR idejére az ország legnagyobb mozijává változik, ahol esténként több ezren nevethetik végig a legújabb magyar vígjátékokat. A Fesztiválon gazdag utcazenei, bábszínházi és képzőművészeti program is várja az érdeklődőket. Idén hét kiállítást tekinthetnek meg a fesztiválozók: az Antal-Lusztig Gyűjtemény Dobozkiállítása mellett láthatják a „Díva, Színész, Nő” (Lukács Margit, Mészáros Ági, Tolnay Klári 100) elnevezésű tárlatot is, amely a XX. századi magyar színházművészet három emblematikus alakjának állít emléket. Az ország több nagyvárosa után Nyíregyházán is találkozhat a közönség Tibet kincseivel, a tárlat és az ahhoz kapcsolódó foglalkozások révén megismerve a buddhizmus tanításait és gyönyörű képzőművészeti alkotásait. A Hal(l)hatatlan kiállítás a hallássérült művészek munkáit mutatja be, míg a Színház az egész világ elnevezésű tárlat Karádi Zsolt és Karádi Nóra színházi fotóin keresztül idézi fel a színház elmúlt évadait. Kiállítással emlékezünk a 125 éve született Diener-Dénes Rudolf festőművészre, illetve bemutató kiállítás keretében ismerkedhetnek meg az érdeklődők Nyíregyháza Város által támogatott művészek munkájával.

A VIDOR Fesztivál nyitott mindenki előtt, korra, nemre, anyagi helyzetre való tekintet nélkül, ugyanis a programok 90 százaléka teljesen ingyenes, s nemcsak Nyíregyházán, hanem Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye 20 kistelepülésén is. Mert ez az év legvidámabb hete, amikor mindenkinek jár egy igazi, szívből jövő nevetés.

Kovács Ferenc polgármester kiemelte: ennek a rendezvénynek már múltja, hagyománya és jövője van. A város fontosnak feladatának tekinti a kultúra támogatását: a VIDORT 17 millió forinttal támogatja, de a szabadtéri színpadi idei programsorozatához is közel kétszer annyi forrást biztosított, mint tavaly. Emlékeztetett arra, hogy közel kétmilliárd forintból megújul a művelődési központ, amelyet majd színvonalas programokkal szeretnének megtölteni.

Az idei VIDOR Fesztivál mecénása az MVM OVIT Zrt.. A cég nevében László Ferenc termelési igazgató kívánt kellemes időtöltést valamennyi fesztiválozónak.

Koncertek

Nagyszínpad

augusztus 29., péntek: Lakatos Róbert és a Rév Zenekar

Cumbia All Stars (Peru)

augusztus 30., szombat: Fonó Zenekar

Toques do Caramulo (Portugália)

augusztus 31., vasárnap: Kerekes Band

szeptember 1., hétfő: Malek Andrea és a

Balogh Kálmán Gypsy Cimbalom Band

szeptember 2., kedd: Söndörgő

szeptember 3., szerda: Folkfusion Band

szeptember 4., csütörtök: Palya Bea

Mamani Keita (Mali)

szeptember 5., péntek: Meszecsinka vendég:

Roza Bancheva és Alexei Liszicski (Bulgária)

Che Sudaka (Kolumbia-Argetína)

szeptember 6., szombat: Mystical Plants

Tiken Jay Fakoly (Elefántcsontpart)

Korzó Színpad

augusztus 30., szombat Bíró Eszter és zenekara

Góbé zenekar

augusztus 31., vasárnap Eszter-lánc mesezenekar

Tokos zenekar

VIDOR Kert

augusztus 29., péntek makrohang

augusztus 30., szombat Óperentzia

szeptember 5., péntek Revo Project

szeptember 6., szombat Ed is On

Színházi versenyprogram

Nagyszínpad

Pintér Béla: Titkaink

Pintér Béla és Társulata

Rend.: Pintér Béla

Fősz.: Csákányi Eszter, Thuróczy Szabolcs

Robert Dubac: A férfiagy – avagy nincs itt valami ellentmondás?

Thália Színház, Budapest

Rend.: Szirtes Tamás

Fősz.: Csányi Sándor

Georges Feydeau: Kézről kézre

Miskolci Nemzeti Színház, Miskolc

Rend.: Keszég László

Fősz.: Ullmann Mónika, Pásztor Pál, Zayzon Zsolt

Neil Simon: Mezítláb a parkban

Bartók Kamaraszínház, Dunaújváros

Rend.: Lendvai Zoltán

Fősz.: Vándor Éva, Kiss Attila

Ion Luca Caragiale: Zűrzavaros éjszaka

Weöres Sándor Színház, Szombathely

Rend.: Mohácsi János

Fősz.: Mertz Tibor, Bajomi Nagy György, Bánfalvi Eszter

Vaszary Gábor: Klotild néni

Karinthy Színház, Budapest

Rend.: Karinthy Márton

Fősz.: Egri Kati, Miller Zoltán, Szacsvay László,

Ray Cooney: Páratlan páros 2.

Katona József Színház, Kecskemét

Rend.: Cseke Péter

Fősz.: Cseke Péter, Szerednyey Béla

Michael Frayn: Függöny fel!

Centrál Színház, Budapest

Rend.: Puskás Tamás

Fősz.: Pokorny Lia, Bereczki Zoltán

Richard Baer: Hitted volna?

Orlai Produkciós Iroda, Budapest

Rend.: Verebes István

Fősz.: Hernádi Judit, Kern András

Kamara

Szabó Borbála: Telefondoktor

MaNNa Produkció, Budapest

Rend.: Orosz Dénes

Fősz.: Göttinger Pál

Jerome Kilty: Tisztelt hazudozó!

Rózsavölgyi Szalon, Budapest

Rend.: Valló Péter

Fősz.: Molnár Piroska, Jordán Tamás

Székely Csaba: Bányavíz

Szkéné Színház, Budapest

Rend.: Csizmadia Tibor

Fősz.: Kaszás Gergő, Bozó Andrea

Ivanyos Ambrus: Vonalhúzás

Pesti Magyar Színház, Budapest

Rend.: Göttinger Pál

Fősz.: Ruttkay Laura, Rancsó Dezső

Neil Simon: Furcsa pár (női változat)

Vörösmarty Színház, Székesfehérvár

Rend.: Pelsőczy Réka

Fősz.: Varga Mária, Závodszky Noémi

Moliére: Képzelt beteg

Budaörsi Latinovits Színház, Budaörs

Rend.: Novák Eszter

Fősz.: Lukáts Andor, Tóth Ildikó

„Pacalpörkölt sok zafttal” – Elling és Kjell

Aranytíz Kultúrház, Budapest

Rend.: Hollós Gábor

Fősz.: Őze Áron, Kedvek Richárd

Filmes program

Argo 2 - werkfilm Rendező: Árpa Attila

Coming out Rendező: Orosz Dénes

Couch Surf Rendező: Dyga Zsombor

Fekete leves Rendező: Novák Erik

Megdönteni Hajnal Tímeát! Rendező: Herczeg Attila


A tavalyi VIDOR Fesztivál számokban

Időtartam: 9 nap

Helyszínek: 52 helyszín, ebből 29 vidéki

Látogatók: kb. 120 ezer fő

Honlap: kb. 60 ezer látogató, 4 millió oldalletöltés a sajtótájékoztatótól a Fesztivál végéig

Programok: közel 400 program

Koncertek: 22 koncert 6 helyszínen

Színházi előadások: 41 előadás 12 helyszínen

Filmvetítések: 14 vetítés 2 helyszínen

Kiállítások: 4 kiállítás 4 helyszínen

Bábszínház: 26 előadás 22 helyszínen

Közreműködők: kb. 1500 közreműködő, közülük kb. 1100 művész

 

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: