Olvassa már el, mi van odaírva!

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDF | Nyomtatás |

Cseka blogja

Az építkezés miatt ritkán járok mostanában a sóstói a tó környékén, de ma délután biciklivel elkanyarodtam arra, megnézni, hogy halad a munka, mert hétvégére csoportot várok, és szerettem volna tudni, mekkora a mozgásterünk.

Hátulról (a Fürdő utca felől) közelítettem, s mert láttam, hogy a két tó között a sétányon épp flexszel dolgoznak, térkövet vágnak, száll a por rendesen, s a kis hídnál szalag is van (fújta a szél erősen, nem lehetett egyértelműen belőni, oldalt, vagy keresztben van kihúzva), szemből pedig két raklapot támasztottak egymásnak - nyilván úgy értelmeztem, hogy figyelmeztetésül és akadályként rakták ki, hogy arra ne közlekedjünk. Automatikusan az ideiglenes híd felé indultam (eddig az volt a fő csapásirány) a patakparti ösvényen, mert láttam, a dupla ajtó egyik szárnya nyitva, a másikon pedig két tábla. Ahogy odaértem, megálltam, leszálltam a bicikliről. Az egyik táblán az állt jól olvashatóan: "belépés csak saját felelősségre", a másikon valami rajz, kisebb betűk, de még meg sem tudtam nézni, mert valaki rám kiabált:

– Nézze már meg mi van odaírva! – mordult rám a tóparti fa árnyékában hűsölő középkorú férfi - köszönés helyett.
Röviden eszmét cseréltünk arról, tényleg ez a legudvariasabb fordulat-e, amellyel megszólítja a tanácstalan idegent, vagy csak nekem szólt a kitüntető figyelem. A végére ugyan kicsit szelídülni látszott, de azért nem jó szájízzel tekertem haza. Persze, lehet, ő igazából egy cuki ember, csak épp ma rossz napja volt. Én mindenesetre annyit szűrtem le a találkozásból, amit minden hasonló helyzetben szoktam: ismét csak milyen szerencsés is vagyok én, hogy ez az ember is valaki mást boldogít otthon.

Aztán eszembe jutott egyik ismerősöm pár héttel ezelőtti levele, amikor őt szintén Sóstón, a nyilvános WC-től zavarták el gorombán az építőmunkások. Mert az itt élőt, ugye, lehet zavargálni.

Csak halkan súgom: megkezdődött a turistaszezon, az idegenforgalom hozná a pénzt. Már vannak itt lengyelek, románok, ukránok. A mi környékünkön is sorra telnek meg a "nocleg"-ek. Bizony nem mindegyik vendég beszél magyarul, nem mindenki érti, mi van magyarul a táblán, és az ő fejüket hiába ordítja le a biztonsági őr, nem tartanak neki felolvasóestet. A hanglejtésből viszont értenek. S az imázst, amit itt szakemberek évtizedek alatt, fáradságos munkával, nehezen építgettek - hogy tessék, csak tessék, ide érdemes jönni, mert itt magyaros vendégszeretettel fogadják őket -, egy modortalan mondat rommá tud zúzni. Legyünk már türelmesebbek egymással!

Egyébként lassan alakul a tó környéke a Krúdy Vigadó felőli oldalon. A múlt héten meg is kérdezte tőlem egy angol házaspár: "ez valami mesterséges tó?"

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: