Darabolni jó

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDF | Nyomtatás |

Cseka blogja

Emlékszem, mennyire kikattant Sebestyén Sanyi, amikor megtudta, Vécsey mellszobrát ellopták a 12-es iskola elől. Az pedig alaposan megviselte, mikor neki kellett azonosítania saját műalkotását, miután a fémtolvajok kocsijának csomagtartójában megtalálták rendőrök - feldarabolva.

 

A Vécseyt megsemmisítő, ömbölyi fémtolvajok nagyon alacsony iskolázottságú emberek voltak, akik nem a műalkotást látták a szoborban, hanem azt a remélt pár ezer forintot, amit érte reméltek a felvásárlótól. (Elmondásuk szerint 10 ezer forintot kaptak érte.)

De hogy a csertői polgármesternek is csak ennyit - pontosabban 50 ezret - érne egy szobor? Vajon mi járt a baranyai település első emberének a fejében, amikor a közmunkásoknak kiadta az ukázt: darabolják fel, és vigyék a MÉH-telepre Rétfalvi Sándor Munkácsy-díjas képzőművész másfél méter magas bronzszobrát? Ráadásul - a kép alapján legalábbis - ez egy bájos alkotás volt. Fiú mozdonnyal. Még csak politikai tartalma sincs, ami miatt vállalhatatlan lenne. Vagy tán az alig 400 lelkes faluban minden sarkon állna egy szobor, és egymás takarásából már nem élvezhető a látványuk? Ezért kellett volna megválni a mozdonyos fiútól?

A csertői polgármester mondhatta volna: „nem tetszett a szobor, hát feldaraboltattam, mert én vagyok a főnök, és kuss”. De ő azzal indokolta a darabolást, hogy valakik már korábban megrongálták a szobrot, és nem akarta, hogy újabb részei kerüljenek illetéktelen kezekbe.

Nem lenne abban semmi meglepő, ha a választói holnap úgy döntenének: ők meg széthordják a falu egyetlen látnivalójának számító, Festetics-kúriát, mert eléggé elhanyagolt, romos. A bútorokat és a kastélypark fáit eltüzelik (nincs még vége a télnek), a téglából pedig a jószágnak építenek melléképületet.

És a polgármesternek egy szava sem lehet.

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: