Jó munkáért fizetés jár

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDF | Nyomtatás |

Cseka blogja

Felszaladt a szemöldököm, amikor az önkormányzati vezetőknek, dolgozóknak és városi cégek vezetőinek nemrég osztott jutalmakról olvastam. Az első gondolatom nekem is az volt: 2010-ben mekkora balhé kerekedett abból, hogy az előző városvezetés jutalmakat osztott a választások előtt. Se azzal a pénzosztással nem értettem egyet, se a mostanival. Sőt! Még akkor se, ha nem történt törvénytelenség. Az erkölcsi érzékem berzenkedik.

Rendes Sanyi a múlt héten megpróbálta jól kommunikálni a dolgot azzal, hogy előrebocsátotta, az előző városvezetés nehéz helyzetben osztott jutalmat. És most? Én azt nem gondolom, hogy most olyan sokkal jobban vagyunk. Persze, tök jó, hogy a miniszterelnök karácsony előtt bejelentette: Nyíregyháza adósságállományának is jelentős részét átvállalja az állam (köszönjük, tényleg jólesett), de ez nem azt jelenti, hogy akkor most megint lehet kezdeni osztogatni a közösből, mert akkor most már tényleg nem látni a különbséget.

Egy hasonlat jutott eszembe. Adósságcsapdába került gyermekeiket szüleik meglepik azzal, hogy hiteltartozásuk egy részét kifizetik. A gyerekek ettől annyira megkönnyebbülnek, hogy két hétre elutaznak a Bahamákra. Na, ez a gyerek sírjon még egyszer az anyukája vállán, hogy nincs pénze! Apuka majd el fogja küldeni a kicsi fiát adósságkezelési tanácsadásra.

Azt gondolom, amikor az országos kommunikációban azt halljuk, hogy a jelenlegi helyzetben mindenkinek visszább kell vennie, önmérsékletet kell tanúsítania, kivenni részét az adósságállomány lefaragásából, akkor az magától értetődően fokozottan érvényes az önkormányzatokra, önkormányzati cégekre. Gondolom, és remélem, az önkormányzatnál, a városi cégek élén a legkiválóbbak, az adott pozícióra legalkalmasabb emberek dolgoznak, akiktől nem kíván emberfeletti erőfeszítést megfelelni a velük szemben támasztott elvárásoknak. Hogy jól végzik a munkájukat, az a minimum - ezt választópolgárként el is várom -, hisz erre szerződtek, ezért kapják a fizetésüket, valamivel több, mint 47 ezret.

Ha egy magáncégnek jól megy, és a főnök ezért jutalmat ad magának, azt mondom, rendben van. Ő pénze, adja, akinek akarja. De most közpénzről beszélünk.
Olyanról, amit közösen adtunk össze ilyen-olyan címen: adóból vagy valamelyik önkormányzati fenntartású intézménybe váltott jegy árából. (Vagyis konkrétan a népek által befizetett személyi jövedelemadóról, helyi iparűzési adóról, építményadóról, áfáról, parkolási díjról, távhő-, víz- és csatornadíjról, vagy éppen általunk váltott belépőjegy áráról van szó.)

Szerintem nincs még itt az osztogatások ideje. Amikor naponta emberek százai - és azért nem mind önhibájukból!!!! - kerülnek az utcára (vagy az utcára kerülés veszélye fenyegeti őket) vagy azért, mert elveszítik a munkahelyüket, vagy azért mert elveszítik a lakásukat, előbb-utóbb mindkettőt, akkor még nincsen rendben minden. Akkor még nagyon sok a dolog. Amikor még emberek sakkoznak, hogy a fűtésszámlát fizessék be, vagy a villanyszámlát, akkor még nincs rendben minden. Amikor még jelentős kintlévőségek vannak szolgáltatási díjakból, nincs minden rendben. Amikor még kátyúk virítanak az aszfaltutakon, amikor még aszfaltutak sincsenek, nincs minden rendben.
Akkor még lehetünk egy kicsit szolidárisak egymással, még akkor is, ha csak négy évig tart egy ciklus.

Vezetői tréningen tanultam jó pár éve (akkor még nekem is volt állásom): a munkáért fizetést kap a dolgozó, a jó munkát pedig dicsérettel jutalmazzuk.
Dicsérjük hát meg jól dolgozó önkormányzati vezetőinket és munkatársaikat, cégvezetőinket és munkatársainkat! Aki meg rosszul dolgozik, azt el kell küldeni.

Hozzászólások (1)
1 2013. január 24. csütörtök, 20:37
Kavics Gizella
A Szon-on megjelent cikket csak annyival egészíteném ki, hogy a Jósa András Oktatókórház Röntgen Osztályának is elkélne az anyagi segítség, mivel MR vizsgálatok elmaradásáról értesítenek ki beteg embereket úgy, hogy már két-három hónapja várnak az előzetesen egyeztetett időpontra. A kiértesítésekben az orvosi vizsgálat elmaradásának oka: "technikai ok", ami személyes érdeklődésre már bővebben kifejtenek az ott dolgozók, hogy: Nincs tekercs az MR gépbe, valamint a megyében lévő egyetlen gépnek a műszaki állapota félelmetes. Lenne helye a kiosztott jutalmaknak. Így a beteg várjon egy speciális röntgen vizsgálatra akár 3-5 hónapot is, a felvétel hiányában szakorvosi vizsgálatok maradnak el, ITT Nyíregyházán a Jósa András Kórházban. Egyébként valóban minden szép, minden jó. Üdvözlettel: Egy három hónapja MR vizsgálatra váró beteg, aki augusztus hónaptól próbál problémájának végére járni.(még ezidáig nem siekrült)

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: