Fürdőfejlesztés, rekortán pálya, pálinka- és inka ház Sóstón

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

Nyíregyházi dolgok - Nyíregyházi dolgok

Az uniós pályázatban futópálya, pálinkaház és inka park is szerepel

A sóstói élményfürdőben gyógyászati részleg és újabb medencék, az állatparkban inka park, a múzeumfaluban pálinkaház, a parkolási gondok enyhítésére újabb parkolók, a központi parkban sétányok, a csónakázótó körül rekortán pálya épülne, míg a fürdőtavon pontonhíd. Ezek az új elemek a Sóstóra tervezett fejlesztési programban, melyből kikerült viszont a szálláshely-bővítés és a műjégpálya. A terveket Podlovics Roland, a Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. vezérigazgatója, Veres István főépítész, és a tervező Banu Roland (Fatum Properti Kft.) ismertette a Városvédő Egyesület elnökségével. A tervekről október 17-én és 24-én fórumokat tartanak.

 

 

A Fenntartható, komplex szolgáltatásfejlesztés és funkcióbővítés Sóstó-Gyógyfürdőn elnevezésű projektet idén februárban, az egyesületi napon már megismerhették a városvédők. Akkor még minisztériumi véleményezés előtt állt a koncepció. Azóta ezen a fordulón túljutott a projekt, de azt kérte a minisztérium az előterjesztőktől, hogy nagyobb hangsúlyt helyezzenek az egészségturizmusra. Ehhez bizonyos elemeket módosítani kellett a programban. Mint ismeretes, 2012-ben Sóstó valamennyi kútja gyógyvíz minősítést kapott, így ettől az évtől országos minősítésű gyógyfürdőként jegyzik. Ezt most már a Júlia fürdőben, a Fürdőházon és az Aquarius Élményfürdő falán is tábla jelzi.

További változás, hogy ez a pályázat szálláshely létesítéséhez nem nyújt támogatást, így azokat az elemeket kivették a programból. A szállásbővítéshez más pályázati lehetőséget keresnek. Jó esély és remény van arra, hogy 2013-ra gyógyhely lesz Sóstó, és akkor több pályázati lehetőség is megnyílik előtte.

Új elemként került a tervbe a Sóstói Múzeumfaluban pálinkaház létesítése, az Állatparkban pedig egy inka park kialakítása, továbbá fürdőfejlesztés. A korábbi fórumokon a parkolólemezzel kapcsolatban merült fel kifogás, többen tették szóvá, hogy nem illik a környezetbe, ezért ezt kivették a programból. Az előbbieknek megfelelően a korábban 3 milliárdosra tervezett projekt költsége is módosul, várhatóan 2,1 milliárd lesz. A projekthez nem kell saját erő, a pályázat 100 százalékos támogatást nyújt. Az első körön már túljutott, most a tervezés, lakossági fórumok időszaka következik, döntés pedig 2013. január-februárban várható. Ez után  indulhat a tervek engedélyeztetése, a kivitelezési közbeszerzési eljárás.

Parkok, futópályák

A parkokban sétányrendszerek kialakítását tervezik, biztosítva mindkét tó körüljárhatóságát. A csónakázótó körül 2 méter széles, térkővel burkolt sétány, mellette 1 méter széles rekortán futópálya épülne. A kérdésre, hogy mi szükség van a rekortán borításra, a vezérigazgató úgy reagált: ez a tó körül rendszeresen futók kérése volt.

Terveznek még egy 250-300 méter hosszú pontonhidat is a fürdőtóra, a platánsortól a Tóparti csárdáig, ezzel ez a tó is körbejárható lenne.

A központi parkban (melynek továbbra sincs neve) a kavicsos sétányokat térkővel burkolják. Ezt azzal indokolják, hogy a kavicsborítás mindig problémás volt. A pályázatban 10 mobil faház is szerepel, melyeket rendezvények alkalmával lehetne igénybe venni. Szeretnék feleleveníteni a Krúdy Karácsonyt is. Van egy terv nyilvános WC-re is, de ebbe a pályázatba már nem fért bele.

Viszont a sétány következő fejlesztési ütemében az élményfürdő és parkfürdő közötti sétányon (a volt Szeréna-lak mögött) a kerítés mentén 3, kifelé is árusító vendéglátó egység kialakítása szerepel. A Szeréna-lak helyére továbbra is szállodaépítés terveznek. A kiserdőnél – a Szódaház utca közelében - egy új parkot alakítanának ki.

Közlekedési rendszer

A parkolási igények kielégítésére bővítik a lehetőségeket, de úgy, hogy a bővítés a tájba illeszkedjen. A korábbi koncepció szerint az Állatpark és a kilátó elé épült volna egy-egy parkolólemez – de ez kikerült a programból. Az állatkert előtti aszfaltos-kavicsos parkoló átalakításával, halszálkás beállással a jelenlegi férőhelyek (116) számát csaknem megduplázzák: 224 beállásosra tervezik úgy, hogy zöldfelületet nem érint az építkezés, és megoldják a csapadékvíz-elvezetést is.

A Parkfürdő melletti aszfaltos parkolóban most 44 kocsinak van helye, de egy racionalizált, bővített átalakítással, egyirányúsítással 114 autónak tudnak helyet kialakítani. Bővítik a területet, de fákat emiatt nem kell kivágni.

A múzeumfaluhoz vezető utat (amely most részben földút bekapcsolnák a közlekedésbe, a volt KISZ-tábor után csatlakozna a Berenát utcába. A postától (Sóstói-Tölgyes utca sarok) az új csatlakozásig sebességkorlátozást vezetnének be, és ezen a szakaszon 300 méter hosszan újabb parkolókat alakítanának ki. Az elkerülő úton közlekedne a busz is (130méterrel hosszabb útvonalon), és a Múzeumfalunál lenne egy új megálló. Javaslatként merült fel, hogy a 8-as busz visszafelé járhatna a Berenát, vagy a Fürdő utcán, s a Kemecsei útról hajthatna fel a Sóstói úti felüljáróra, úgy közlekedne vissza a városba.

Gyógyászati részleg a fürdőben

A fürdőfejlesztés egyik fontos eleme, hogy kompletten bekerült a programjába az 50 méteres medence és a hozzá kapcsolódó medence lefedése. Fűtését a termálvízre alapoznák (vegyes tüzelésű, gázzal működő kazánnal) így a havi üzemetetési költséget 800 ezer-1 millió forintra csökkentenék a korábbi 3 millióról. Az élményfürdőből egy 100 méter hosszú folyosóról lehetne eljutni az „élményhez” a téli időszakban.

Az Aquariusban a kinti medencét töltő-ürítő rendszerűvé alakítanák át, amit összenyitnának a jelenlegi, gyógyvizes, benti medencével, amely szintén termálvizes. A két medencét összekötő részen a Parkfürdő mintájára Pull Bar nyílna.

Megszüntetnék a csobbanó medencét, viszont újabb elemekkel bővülne a „szauna világ”melyben aroma szauna, sóbarlang, jégkamra épülne, a mellette lévő szabad placcot a téglafalig beépítenék. A tervekben szerepel váltófürdős medence és egy újabb gyógyvizes medence, 2 kneip medence.

A fürdőfejlesztés másik fontos eleme a gyógyászati részleg, amelyben súlyfürdőt is kialakítanak kifejezetten gyógyászati céllal, elszeparálva a vendégtértől. A gyógyászati központ a második emelet beépítésével jönne létre. A gyógyászatra érkező vendég külön lépcsőházon keresztül menne az emeletre, ahol egyebek mellett szénsavfürdő, iszap, masszázs, kryo szauna várná. A cél, hogy ez a részleg teljesen külön üzemeltethető legyen az élményfürdőtől. A zajossága miatt sokat bírált légtechnikához is hozzányúlnak. Az élményfürdőben a bővítést úgy tervezik, hogy folyosóval össze lehessen kötni a Svájci lakkal.

Ifipark, jégpálya nélkül

A volt KISZ-tábor területére tervezett ifjúsági park benne maradt a pályázatban. A katlanban nézőtér, mobil színpaddal koncert és rendezvénytér, műfüves pálya lenne. Raktár, kiszolgáló épület, nyilvános WC, öltözők, akadálymentes lift, bár, belső és külső fogyasztó térrel. A nyári lak felújítását nem tudják a pályázatból finanszírozni, a szálláshely-fejlesztést – a többi tervezett beruházással együtt kb. 900 millió forint értékben – ki kellett venni.

Ugyancsak kimarad a programból a műjégpálya, mert a bírálók a fenntarthatóságát nem látták biztosítottnak

Pálinkaház, inka park

Új elemként csatlakozik a programhoz a Múzeumfalu mellé tervezett Pálinkaház – a parkoló felől egy új épületegyüttes, ahol a pálinkafőzést ismerhetnék meg az érdeklődők, meg is kóstolhatnák a megyében főzött pálinkákat, illetve nagyobb összejövetelekre is alkalmas lenne a létesítmény, amelynek udvarára kemencét is terveznek.

Az állatparkban a parkoló mögötti üres területen (a felüljárónál) inka parkot alakítanának ki. A Dél-amerikai kifutó és kalandpark legmélyebb pontjára egy kis tavat terveznek, illetve piramist, a kifutók között függőhidakon lehet majd közlekedni, a gyerekeknek pedig még egy játszóteret terveznek ide. A közelben épülhetne egy takarmánykonyha, amelyre már rég igény van.

Lakossági fórumok

A tervekről október 17. (szerdán 17 órától lakossági fórumot tartanak a Svájci-lakban. Az eseményen részt vesznek: Dr. Kovács Ferenc polgármester, Kósa Tímea alpolgármester, Petneházy Attila önkormányzati képviselő és Dr. Podlovics Roland, a Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. vezérigazgatója.

Ugyanez lesz a témája a Nyíregyházi Városvédő Egyesület október 24-én 16 órakor kezdődő egyesületi napjának is a Jósa András Múzeumban.

Cs.K.

 

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: