Múlt és jelen randevúja Ajakon

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

Programajánló - Programajánló

Hatodik éve, hogy augusztus első hetében – másodikától ötödikéig – egy szalmalány és egy szalmafiú fogadja a négyes főútvonalról Ajakra betérő autósokat. A rétközi település nevében idén is ők köszöntik a Nemzetközi Lakodalmas és Hagyományőrző Fesztiválra érkező vendégeket, és aki már ismerős errefelé, annak nyomban fülébe cseng a fesztivál jelmondata is: „Ajak, ahol az értékek találkoznak”.

Olyan, több napos programsorozat várja a kíváncsi látogatót, melyeken hat ország és három nemzet értékei adnak sajátos hangulatot augusztus első hetének a bolgár, lengyel, román, szlovák, ukrán és hazai testvértelepülések vendégszereplései révén. A Fesztivál célja a település hagyományainak és kulturális értékeinek megismertetése országgal-világgal, amit a vendég kikapcsolódásként él meg, és maradandó élményekkel térhet majd haza.
A rendezvény egyedisége abban rejlik, hogy négy napon át az Ajakra látogató átélheti a varázslatos múlt és a modern jelen értékeit egyaránt: A programok évtizedekkel röpítik a múltba a szemlélődőt a lakodalmas népszokások, régi ruhák, korhű lakodalmas koreográfiák és a népművészeti hagyományok bemutatásával. Természetesen a kulináris élvezetek sem maradhatnak el, hiszen a megye szerte híres "ajaki lakodalmas töltött káposztát", a menyasszonypogácsát, valamint egyéb jellegzetes ételkülönlegességeket is megkóstolhatnak a vendégek.
Az ajakiak számára fontos érték a hit, a vallás, amibe szintén bepillantást nyerhetnek az augusztus első vasárnapján is Ajakon maradó érdeklődők, mert ezen a napon tartják az ajaki római katolikusok templombúcsújukat, természetesen az ajaki görög katolikusok és reformátusok részvételével. A Nagyboldogasszony-napi búcsú és körmenet ünnepi szentmiséjét idén dr. Seregély István, Eger nyugalmazott érseke celebrálja.
A Fesztivál mottójához hűen különböző értékek mentén ismerhető meg Ajak régmúltja és jelene, amelynek fontos része a képzőművészet is. Az általános iskolában komoly hagyománya van a művészetoktatásnak, és ezekben a napokban zárult az V. Ajaki Képzőművészeti Alkotótábor. A táborban alkotó ismert művészek és tehetséges fiatalok munkáiból a Fesztivál idején láthatunk idén is kiállítást.
Ajakon hamarosan ismét találkoznak az értékek kedvelői, hogy a felgyorsult világban megállva elgondolkodhassanak múlton és jelenen, miközben egymást szerető és tisztelő közösség építésének részesei lehetnek.


Dolhai József

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: