Pénzbüntetésre ítélték az utazgató nyírsulisokat

közbizt - közBIZtonság

Jogerős ítélet született ma a Nyírsuli korábbi vezetőivel szemben a 2 millió forintot meghaladó összegre elkövetett hűtlen kezelés és magánokirat hamisítás miatt indított büntető eljárásban. Az ügy három vádlottját pénzbüntetésre ítélte a Nyíregyházi Törvényszék, az első- és másodrendű vádlottal szemben korábban kiszabott, felfüggesztett börtönbüntetést pénzbüntetésre változtatta.

A Nyíregyházi Törvényszéken ma jogerős ítélet született a Bartha László és társai ellen, folytatólagosan elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmény miatt indult büntetőügyben.

A Nyíregyházi Törvényszék kedden meghozott határozatával megváltoztatta a Nyíregyházi Városi Bíróság 2011. június 23.-ai ítéletét. Bartha László I. rendű vádlottat 1 millió 500 ezer forint, Pócsik Ágnes II. rendű vádlottat 1 millió 350 ezer forint, Cs. Imre III.rendű vádlottat 300 ezer forint pénzbüntetésre ítélte, mellőzte velük szemben a pénzmellékbüntetés és a vagyonelkobzás alkalmazását.

A Nyíregyházi Városi Ügyészség Bartha László I. rendű vádlottat, Pócsik Ágnes II. rendű vádlottat 2 millió forintot meghaladó összegre elkövetett hűtlen kezelés és magánokirat hamisítás, Cs. Imre III. rendű vádlottat 2 millió forintot meg nem haladó összegre elkövetett hűtlen kezelés és magánokirat hamisítás miatt vádolta - közölte dr. Nyakó Zsuzsanna szóvivő. A vádirat szerint I. és II. rendű vádlottak a Nyírsuli Kht vezetőiként 2003. és 2004. évben egymásnak és III. r. vádlottnak valótlan tartalmú kiküldetési rendelvények alapján utalványoztak útiköltségtérítést.

A Nyíregyházi Városi Bíróság, a vádlottakat 2008. május 20-án felmentette. Majd az ítélet hatályon kívül helyezése miatt megismételt eljárásban a városi bíróság B. László I.r. vádlottat hűtlen kezelés bűntette és magánokirat hamisítás vétsége miatt 2 év próbaidőre felfüggesztett 1 év 2 hónap börtönre, P. Ágnes II.r. vádlottat, hűtlen kezelés bűntette és magánokirat hamisítás vétsége miatt 2 év próbaidőre felfüggesztett 10 hónap börtönre ítélte, valamint 200.000 Ft pénzmellékbüntetésre ítélte, továbbá 1.651.458 Ft vagyonelkobzást rendelt el.
Cs. Imre III.r. vádlottat  hűtlen kezelés bűntette és magánokirat hamisítás vétsége miatt 2 év próbaidőre felfüggesztett 8 hónap börtönbüntetésre és 150.000 Ft pénzmellékbüntetésre ítélte és 1.415.083 Ft vagyonelkobzást rendelt el.

Az elsőfokú ítélet ellen a vádlottak és védőik elsősorban felmentés, másodsorban a büntetés enyhítése és eltérő minősítés miatt jelentettek be fellebbezést.

A szóvivő közleménye szerint "a Nyíregyházi Törvényszék mai döntésében megállapította, hogy az utazások egy része nem történt meg. Más része pedig szükségtelenül, a Kht. vagyoni érdekeinek megsértésével került engedélyezésre és utalványozásra. Fiktív rendelvények kiállításával, felhasználásával, valamint a két vezető kötelezettségének többszöri megszegésével valósultak meg a bűncselekmények."

Az eljárás során kétséget kizáróan azonban az nem nyert bizonyítást, hogy a vádiratban megjelölt kiküldetési rendelvényeken feltüntetett összes út valótlan volt. S az sem nyert bizonyítást, –a védelem állításával szemben– hogy azok maradéktalanul mind teljesültek - tette hozzá dr. Nyakó Zsuzsanna, hangsúlyozva: kétséget kizáróan azt lehetett megállapítani, hogy I. rendű vádlott cselekménye minimum 400 ezer forint, de 2 millió forintot el nem érő, míg II. r. és III. r. vádlott cselekménye is minimum 200 ezer forint, de 2 millió forintot el nem érő összegű vagyoni hátrány okozására volt alkalmas. Ezért a törvényszék a szabadságvesztés büntetés helyett az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a vádlottakkal szemben pénzbüntetést szabott ki.
A határozat jogerős.