Hóban, fagyban

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

Nyíregyházi dolgok - Nyíregyházi dolgok

Majd ha fagy – akkor keresi a sajtó a hajléktalanok ellátásával foglalkozó szervezetek munkatársait, pedig ők akkor is állják a sarat, amikor odakint nem a mínuszok röpködnek. Pályázatokat írnak, és nem csak azon törik a fejüket, hogyan vészeljék át a telet gondozottjaik, hanem azon is, hogyan vezethetnék őket vissza a normális életbe, hogy magukról tudjanak gondoskodni.

Nyíregyházán a hajléktalanok ellátásáról az önkormányzattal több éve kötött megállapodás alapján az országos evangélikus egyház által működtetett Oltalom Szeretetszolgálat gondoskodik. Szerződéssel, de az utóbbi időben önkormányzati támogatás nélkül. Ha nem érkeznének lakossági felajánlások, illetve a csekély állami normatíva, amely szó szerint a fél fogára sem elég annak, aki a népkonyhán jut napi egyszeri meleg ételhez, akkor lehúzhatnák a rolót.

Emberséges üzlet

Dezanove Bartolomeu Inacio (akit Nyíregyházán mindenki csak Bercinek hív), az intézmény vezetője azonban nem panaszkodik, hanem közel ötven munkatársával inkább teszi a dolgát. Odakint éjjel -12 fok volt, a hét második felére további lehűlés várható. Legalább két éve Nyíregyházán egyetlen hajléktalan sem fagyott meg az utcán, és ezt a trendet nem szeretnék megtörni. A szakemberek szerint a szabolcsi megyeszékhelyen 700-750 hajléktalan él, közülük 400-500-an szerepelnek a nyilvántartásban. A különbség abból fakad, hogy sokan nem szívesen vallják be, szégyellik azt, ami egyébként tény: nekik sincs hová menniük, őket sem várja senki haza. Lépcsőházakban, elhagyott, romos épületekben, fedett helyeken, sátrakban húzzák meg magukat éjszakára. Egy részük sosem találkozik a szolgálattal, míg 60-70 ember „kezét fogja a rendszer” - forró tea, takaró és zsíros kenyér formájában.

Az evangélikusok komoly hálózatot működtetnek a szabolcsi megyeszékhelyen: az Oltalom Szeretetszolgálat a fenntartója a néhány évvel ezelőtt átadott integrált intézménynek, amelyben népkonyha, nappali melegedő található, de gondoskodnak szenvedélybetegek nappali ellátásáról is. A régióban egyedül itt ápolnak ötven olyan hajléktalanról, aki betegsége, kora, fizikai állapota alapján az utcai életre már teljesen alkalmatlan. A népkonyhán 150 embernek jut egy tál meleg étel, a bentlakásos ellátásban, ápolásban ötvenen részesülnek. Ide csak akkor kerülhet be valaki, ha valami okból megüresedik egy hely. A napokban meghalt egy lakó – a várólistán szereplő 43 név közül a leginkább rászoruló költözhet majd a helyére. Ez az ellátás elvileg térítéses, a jövedelem 80 százaléka a tarifa. A hajléktalanoknak azonban rendszerint nincs jövedelmük. Vagy ha mégis, abból a havi 14 ezer forintból mire is futná… Ez egy ráfizetéses, de nagyon emberséges üzlet.

 

Éjszaka a konténerben

 

Az éjjeli menedékhelyet 100 ember befogadására tervezték, de senkit nem zavarnak el, aki fagyos éjszakán az ajtón kopogtat, ilyenkor 150-en is ott töltik az éjszakát. Három éve 2-3-5-10 ember befogadására alkalmas konténereket is felállítottak a szálló udvarán, azóta is ez a sláger, ugyanis ezekben szállásolják el azokat a „klikkeket”, amelyek már összeszoktak, jól kijönnek egymással. Sokszor hallani hajléktalantól, hogy azért nem megy a szállóra, mert ott ellopják a holmiját. Berci azonban cáfol, hisz kinek is kellene a másik rongyos cipője. Nem a rendszer nem tudja befogadni az illetőt, hanem saját sorstársai, mert olyan igénytelen, ápolatlan. A többiek úgy próbálják elvenni a kedvét attól, hogy következő éjjel is bent aludjon, hogy elveszik a holmiját, amit egyébként kidobnak.

Úri helye van annak, aki már a 18 férőhelyes átmeneti szállón lakik. Ez az ugródeszka a jövedelemmel rendelkezőknek a normális életbe. Többségük már kifelé kapaszkodik a gödörből, próbál a saját lábán megállni, albérletet keres… A családok átmeneti otthonában csonka családok – bántalmazás elől menekülő anyák és gyerekeik - találnak menedéket, télen akár negyvenen is. A szolgálat kapcsolatban áll az országos hálózattal, így helyet találnak annak, akit itt már nem tudnak befogadni.

Esti névsorolvasás

Dezanove Bartolomeu Inacio és munkatársai már név szerint ismernek minden hajléktalant, akinek a rendszerhez köze van. Ha valaki hiányzik az esti névsorolvasáskor, akkor elindul a krízisautó. Nem, nem a hipermarketek parkolóiban keresik őket, akik ott kéregetnek, azok nem feltétlen hajléktalanok. Ők koldusok. Az ő hajléktalanjaik, ha nem jelentkeznek, félő, az utcán érte őket baleset, ezért indulnak keresésükre.

A szociális háló, amit a hajléktalanok segítésére szőttek, erős. Dezanove Bartolomeu ezért nem is annyira az „övéiért”, hanem azokért az idős nyugdíjasokért aggódik, akik nem mernek segítséget kérni, akiket még úgy neveltek, hogy a szegénységet szégyellni kell, nem szabad bevallani. Ők azok, akik nagyobb veszélynek vannak kitéve, és a saját házukban fagynak meg, mert nincs mivel fűteni.

Cs.K.

Hozzászólások (1)
1 2018. augusztus 31. péntek, 10:57
Josef Lewis
Jó napot, Josef Lewis vagyok. Egy elismert, törvényes és akkreditált hitelező. Nagyon gyorsan és egyszerűen nyújtunk kölcsönöket, személyi kölcsönöket, autóhiteleket, otthoni hiteleket, diákhiteleket, üzleti kölcsönöket, feltalálói kölcsönöket, adósságkonszolidációt. stb.

Kapjon engedélyt egy üzleti vagy egyéni hitelre ma, és szerezzen pénzeszközöket ugyanazon a alkalmazási héten. Ezek a személyes kölcsönök jóvá lehet hagyni, függetlenül a hitelezéstől, és sok boldog ügyfelünk van, aki támogatja ezt a követelést. De nemcsak megkapja a szükséges kölcsönöket; akkor a legolcsóbb lesz. Ez a mi ígéretünk: Garantáljuk a legalacsonyabb kamatlábat minden olyan kölcsön esetében, amely ingyenes fedezetet nyújt.

Törekszünk arra, hogy pozitív tartós benyomást hagyjunk ügyfeleim elvárásainak túllépése során. Célunk, hogy méltósággal és tisztelettel kezeljük, miközben a legmagasabb minőségi szolgáltatást időben biztosítjuk. Nincs szükség társadalombiztosításra, és nem szükséges hitelesítési ellenőrzés, 100% -os garancia. Kérjük, azonnal válaszoljon az alábbi részletek alapján, ha érdekel a kölcsön, és mentes a csalásoktól.

E-mail: progresiveloan@yahoo.com
Call / WhatsApp: +16626183756 köszönöm
Webhely: https://progresivefunding.wordpress.com

...

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: