Megfizetjük még a tanulópénzt?

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

Publicisztikák - Publicisztikák

Olvasom: fölmerült, hogy a diplomások a fizetésük egy részét adják egy alapnak, amelyből a következő generációt képzik. Döntés még nincs, de kormányülésen foglalkoznak a kérdéssel. Persze, először bennem is felmerült, hogy akkor ez most tandíj. Aztán beláttam: jól van ez. Aki tanulásra pazarolja az idejét, fizesse meg az árát. Azt azonban lehetővé tenném, hogy aki nem tanult szakmájában dolgozik, mert abban nem tudott elhelyezkedni, egy méltányos összeg megfizetése után visszaadhassa a diplomáját, elvégre, minek az neki.

Olvasom az InfoRádió internetes portálján: „Fölmerült, hogy azok, akiknek van diplomájuk, a fizetésük egy részét adják egy alapnak, amelyből a következő generációt képzik - mondta az InfoRádiónak Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter.
Döntés erről még nincs, tárgyalások vannak, a kérdésről szó lesz majd a vasárnapi kormányülésen is - mondta az InfoRádiónak Réthelyi Miklós. A nemzeti erőforrás miniszter hozzátette: minden erejével azon lesz, hogy a körülményeket, a válsághelyzetet és a jövőt is figyelembe vevő döntés szülessen.
Arra a kérdésre még nem tudott válaszolni, hogy a fizetés önkéntes vagy kötelező legyen-e. Előterjesztés nincs, csak koncepciók, anyagok, amelyekről az egyetemek vezetőitől kapott hírek, tanácsok alapján kell egy ésszerű és a jövőt szolgáló döntésnek kialakulnia - mondta a tárcavezető.”
Itt a link: http://inforadio.hu/hir/belfold/hir-455662

Zseniális ötlet! Persze, először bennem is felmerült a kérdés, hogy akkor ez most tandíj, vagy nem tandíj. De hát tandíj mégse lehet, ugyebár. Ha viszont nem tandíjnak hívják, akkor mi legyen a neve? Időben érdemes tisztázni, szerencsés lenne már a vasárnapi kormányülésen, hogy egy esetleges népszavazási kezdeményezésnél ne ezen csússzon már el az aláírásgyűjtés. Szerintem legyen a neve tanulópénz. Arra még szólásunk is van.

Javaslom továbbá a vasárnapi kormányülésre, hogy ne engedjenek teret az önkéntességnek (az már a nyugdíjpénztáraknál sem jött be). Annak még az lehet a vége, hogy valaki előnyre tesz szert, ha dalolva többet fizet. Nem pedálozunk. Az alapba fizetni legyen minden diplomás számára kötelező, mert az úgy igazságos. És ne legyen felső korhatár se. A diplomás ember élete végéig fizesse a tanulópénzt, ha már 4-5-6 évig koptatta a padot az egyetemen, főiskolán. Akinek pedig kettő, vagy annál több diplomája van, fizessen arányosan többet. Aki tanulásra pazarolja az idejét, fizesse meg az árát. Legyen végre rend a felsőoktatásban is!

A legaprólékosabban és a legelején – akár már most vasárnap - ki kell dolgozni azt is, milyen szempontrendszer szerint kell majd fizetni a tanulópénzt.

Csak bedobok néhány ötletet ehhez a páratlan koncepcióhoz. Lehetne például egy fix százalékot meghatározni, amit így mindenki a fizetése arányában utalna át az alapba. Itt az lehet a buktató, ha valakinek saját vállalkozása van, magát pedig minimálbéren tartja. Ilyen esetekben indokolt lehet egy vagyonosodási vizsgálat, és annak eredményét alapul véve kiszabni a díjat. Mérlegelésre érdemesnek tartom azt is, hogy akinek másodállása, alkalmi vagy rendszeres mellékkeresete van a főállása mellett, abból ugyanúgy fizesse a tanulópénzt.

Én bevonnám a volt tanulóközösséget, az évfolyamtársakat is a döntéshozatalba a díj kiszabásában. Hisz ők ismerik egymást a legjobban. Például azt is tudják, kik voltak a lógósok, akiknél számítsák be az igazolatlan hiányzásokat is. A mulasztott órákat külön, és egyösszegben javaslom megállapítani.

Ki lehetne továbbá dolgozni egy egységes szempontrendszert az érintettek éves munkájának étékelésére. Aki munkaadója megítélése szerint nem volt elég szorgalmas, az abban az évben többet fizet - büntiből. Ez lehetne egyfajta ösztönző is a serényebb munkára, forradalmian új ötletekre, innovációra. Vezető beosztásúak esetében vezetői felár kiszabását is támogatnám.

Nem mentesülnének a díjfizetési kötelezettség alól a munkanélküliek sem, de különbséget kellene tenni azok között, akik önhibájukból (ők többet fizetnének) és akik önhibájukon kívül váltak munkanélkülivé. Utóbbiak egy méltányosabb összeg megfizetésére kapnának lehetőséget - természetesen írásban benyújtott kérelmük elbírálása után. Ennek elmulasztása azonban jogvesztő, tehát hiányában nem adható kedvezmény.

Szintén méltányosságból lehetővé tenném azt is, hogy aki nem tanult szakmájában dolgozik, mert abban nem tudott elhelyezkedni, visszaadhassa a diplomáját, elvégre, minek az neki. És akkor, amikor leadja, egy összegben meg is válthatná a további fizetési kötelezettséget. Részletfizetésre lehetőséget adnék, de csak úgy, hogy amíg a teljes összeget ki nem egyenlítette az érintett, addig fizetnie kell a tanulópénzt.

Gyerekek után azért nem állapítanék meg kedvezményt, mert a gyerekek száma családonként és időben is változó, ezzel csak bonyolítanánk, és kijátszhatóvá tennénk a rendszert.

Az arany és gyémánt diplomáért szerintem ne elismerés járjon, hanem kötelezzenek minden érintettet arra, hogy egy előre meghatározott összegért váltsa meg az oklevelét, ha kell neki. Ha nem, adja vissza, emlékbe pedig megőrizheti a fénymásolatot. Mivel ez esetben idős, nyugdíjas emberekről van szó, javaslom, rászorultság alapján megadni a lehetőséget a részletfizetésre, természetesen egy méltányos, inflációarányos kamat felszámítása mellett.

Végül a feladatok ellátására létrehoznék egy irodát (ezzel új munkahelyek jöhetnének létre), amelyet a kormánymegbízotti hivatalnak rendelnék alá. Ezen az irodán belül állítanék fel egy munkacsoportot annak kivizsgálására, mely területekre lehetne még kiterjeszteni a rendszert.

Most örülök csak igazán, hogy szüleim bölcs előrelátásának köszönhetően se bölcsődébe, se óvodába nem jártam. (Nekem ugyan nem küldenek számlát arról, hogy Kiskatika koromban cipőm orrával lekuszbitoltam a Napsugár csoportszobában a falat.) Nem voltam továbbá tanszobás, és napközis is csak egy napig, mert Duci néni megkérte az anyukámat, hogy legalább egyszer hadd maradjak ott, mert olyan aranyos kislány vagyok. Azt az egy napot – ráadásul ilyen referenciával – egyösszegben, könnyedén megváltom.

Cservenyák Katalin

Hozzászólások (3)
3 2018. augusztus 31. péntek, 11:48
Josef Lewis
Jó napot, Josef Lewis vagyok. Egy elismert, törvényes és akkreditált hitelező. Nagyon gyorsan és egyszerűen nyújtunk kölcsönöket, személyi kölcsönöket, autóhiteleket, otthoni hiteleket, diákhiteleket, üzleti kölcsönöket, feltalálói kölcsönöket, adósságkonszolidációt. stb.

Kapjon engedélyt egy üzleti vagy egyéni hitelre ma, és szerezzen pénzeszközöket ugyanazon a alkalmazási héten. Ezek a személyes kölcsönök jóvá lehet hagyni, függetlenül a hitelezéstől, és sok boldog ügyfelünk van, aki támogatja ezt a követelést. De nemcsak megkapja a szükséges kölcsönöket; akkor a legolcsóbb lesz. Ez a mi ígéretünk: Garantáljuk a legalacsonyabb kamatlábat minden olyan kölcsön esetében, amely ingyenes fedezetet nyújt.

Törekszünk arra, hogy pozitív tartós benyomást hagyjunk ügyfeleim elvárásainak túllépése során. Célunk, hogy méltósággal és tisztelettel kezeljük, miközben a legmagasabb minőségi szolgáltatást időben biztosítjuk. Nincs szükség társadalombiztosításra, és nem szükséges hitelesítési ellenőrzés, 100% -os garancia. Kérjük, azonnal válaszoljon az alábbi részletek alapján, ha érdekel a kölcsön, és mentes a csalásoktól.

E-mail: progresiveloan@yahoo.com
Call / WhatsApp: +16626183756 köszönöm
Webhely: https://progresivefunding.wordpress.com
2 2015. november 12. csütörtök, 17:06
cseka
Kedves Tanuló! Ha figyelmesen elolvasta volna az írásomat, és lenne humorérzéke (szerintem nincs), akkor bizonyára értette volna, hogy egyáltalán nem értettem egyet az elképzeléssel. Azért soroltam képtelennél képtelenebb ötleteket. A stílusán pedig még csiszolhatna. Elég bárdolatlan.
1 2015. november 12. csütörtök, 13:13
Egy tanuló
Egyszerűen megborzadva olvastam ezt az írást.
"...tanulásra pazarolja az idejét..." PAZAROLJA??!! KÉREM MONDJA EZT AZ ORVOSÁNAK ÉS A GYÓGYSZERÉSZÉNEK MIKOR EGY HALÁLOS BETEGSÉGBŐL SZERETNÉK MEGMENTENI! HOGY ÖN NEM BECSÜLI MEG AZT AZ IDŐT, AMELYET ŐK ARRA HASZNÁLTAK EL, HOGY MEGTANULJÁK EGÉSZSÉGESSÉ TENNI AZ ÖN GYERMEKÉT IS AKÁR!
Hogy lehet valaki ennyire bolond mint Ön? Ez már keményebb mint egy kommunista/marxista látásmód. Vallja be nyugodtan, hogy maga egy bolond! Azt hiszi mindenki, aki egyetemre jár, és diplomát szerez, gazdag, jómódú családból jön? A szüleim már 2 nővéremet adták férjhez, én jelenleg egyetemre járok, és tudja mennyi a havi kereset 3 főre nálunk? Körülbelül havi 70-80 ezer forint! Ne akarja már azt elvárni mindenkitől, hogy 18 évesen húzzon el 3 műszakba, és ne lásson soha többet 90.000 forintnál.
Említette, hogy létre kellene ehhez hozni egy irodát..ott ön kiket dolgoztatna? A leszázalékolt édesapámat, aki 40 év munka és 2 infarktus után még rehabilitálhatónak lett nyilvánítva a kormány szerint? Három szakorvos mondta (2 debreceni és 1 nyíregyházi), hogy a legkisebb fizikai terhelés elviheti közülünk. Napi szinten látom, hogy fullad, nehéz neki még a lépcsőn lefelé menet is.
INKÁBB AZ ILYEN PROBLÉMÁKON LEGYEN FENNAKADVA, ÉS MIVEL MÁR TELJESEN KIHOZOTT A SODROMBÓL, KÉREM ÁSSA EL MAGÁT AZ FIDESZES OLIGARCHÁVAL EGYÜTT!
(És csak hogy trágár is lehessek: SZOPJÁTOK LE EGYMÁST MINDANNYIAN A VIDÁM VASÁRNAP KÖZBEN, AMÍG MÁSOK ÉHEZNEK, ÉS NEM A MÁS KEZÉBEN LÉVŐ PÉNZT NÉZIK, HANEM PRÓBÁLNAK SAJÁT PÉNZHEZ JUTNI! KÍVÁNOM, HOGY A GYERMEKED ÉLETÉT MEGMENTŐ ORVOS ADJA VISSZA A DIPLOMÁJÁT AZ UTOLSÓ PERCBEN!

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: