Fatolvajok a városüzemeltetésen

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

Nyíregyházi dolgok - Nyíregyházi dolgok

Saját zsebre dolgoztak, amit hét közben kivágtak, eladták, hétvégén a cég autóján házhoz is szállították 

Falopással gyanúsítják a Nyíregyházi Városüzemeltető és Vagyonkezelő (NyírVV) Kft. négy dolgozóját. A gyanú szerint 2007-2008 óta dolgozhattak saját zsebre a favágók, akik a város közterületeiről, erdeiből termelték ki kuncsaftjaik számára a fát. A munkanapokon kivágták, hétvégén pedig a cégtől kölcsönkért kocsival házhoz is szállították az árut. Becslések szerint az eddig feltárt négy esetben 110 mázsa fáról lehet szó. Mindez akkor derült ki, amikor a cégnél vezetőváltás történt, s az új igazgató elrendelte a cég átvizsgálását – hangzott el kedden a városháza és a rendőrség közös sajtótájékoztatóján.

Bocskai Péter a NyírVV júniusban megbízott ügyvezető igazgatója elmondta: az ügyre úgy derült fény, hogy az átvizsgálás során feltűnt, jelentősen eltér a telephelyen tárolt és a nyilvántartott fa mennyisége. Erre elrendelték a faápolási és favágási csoport tevékenységének vizsgálatát, illetve 50 napig megfigyelték a dolgozók tevékenységét. Ezután tett feljelentést az igazgató a rendőrségen ismeretlen tettes ellen, illegális fakitermelés gyanújával a rendőrségen. A nyíregyházi rendőrkapitányság bűnügyi osztálya lopás megalapozott gyanújával pénteken nyomozást rendelt el az ügyben, s szombaton a nyomozók már próbálták tetten is érni a feltételezett elkövetőket, de nem jártak eredménnyel.
Az ügyben öt ember érintett, akiket hétfőn előállítottak a nyíregyházi rendőrkapitányságon. Közülük – mint Fülöp Gergely, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője közölte – négyet hallhattak ki lopás gyanújával. Az ötödik személy azért nem gyanúsított, mert az eddigi adatok szerint ő munkaidőn túl a csoporttal nem járt.
A megalapozott gyanú szerint 4 esetről van szó, amikor a feltételezett elkövetők úgy termeltek ki fát, hogy arra nem volt engedélyük. Összesen 110 mázsa fáról lehet szó, a mennyiség jelentős részét – 80 mázsányit - különböző magánszemélyeknél megtalálták, tűzifának felhasogatva. Az eddigi adatok szerint a vásárlók ezer forintért vették a fát, a piaci ár alig feléért. A rendőrök most azt vizsgálják, korábban is folyt-e hasonló tevékenység a cégnél, mint azt a NyírrVV-nél gyanítják.

A tájékoztatón kiderült: Nyíregyháza belvárosában és vonzáskörzetében, önkormányzati területeken, parkerdőkben folyt az illegális fakitermelés. Akár előfordulhatott az is, hogy vihar után – ha a valaki rákérdezett - azzal az indokkal vágtak ki fákat, hogy azok már menthetetlenek, s aztán a kitermelt faanyagot már nem a telephelyre szállították, hanem máshová.
Kérdésre – miszerint favágáshoz engedélyre van szükség, amit szigorúan ellenőrizni is kell - az is kiderült: minderről a városi főkertész mit sem tudott, ugyanis a favágók minden szabályt felrúgva végezték a tevékenységet. Igyekeztek lehetőleg nem szem előtt lévő területekről lopni, hogy a lakosságnak ne tűnjön fel. Szívesen gyérítették például a faállományt a Sóstói Múzeumfalu mögötti területen.
A városüzemeltető cégnél pedig azért nem tűnt fel eddig a lopás, mert a kivágott fát a belső rend szerint nem a központi telephelyre, hanem külső helyekre szállították, amelyek ellenőrzése – ezek szerint – nem volt megfelelő.
Ha a gyanú bebizonyosodik, az érintetteket akár három év szabadságvesztésre is ítélheti a bíróság. Az még további vizsgálat része, hogy azok, akik megvásárolták a faanyagot, jóhiszeműen jártak el, vagy orgazdák voltak, így ők sem kerülhetik el a számonkérést.

Cs.K.

 

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: