Kerti garnitúrámat egy gombaszakértőért!

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDF | Nyomtatás |

Cseka blogja

A hét hat napján van, szombaton viszont nincs gombavizsgálat a Búza téri piacon. Azért – olvasom a mai Keletben – mert így sikerült megállapodni a gombavizsgálóval. Hát én megeszem egy komplett műanyag kerti garnitúrát, ha kiderül: az ország hetedik legnagyobb városában és vonzáskörzetében csak egyetlen gombavizsgáló van, az is pont szombaton nem ér rá. Azon a napon, amikor – kis túlzással – több a vásárló, mint a hét összes többi napján együttvéve.

Értem már, miért nem látok hónapok óta erdei gombát a piacon, csak eddig nem tudtam, mire véljem. Valószínűleg az zavart meg, hogy egy „innovációnak” köszönhetően eltűnt az asztalok harmada a csarnokból. De most már tudom az okot. Ha nincs gombavizsgáló, aki kiállítsa a pecsétes papírt, akkor szabály szerint árusítani sem lehet. Asztal alól viszont nem veszünk gombát - a fene sem akar mérget főzni az urának ebédre. A gomba nagyon finom, de veszélyes üzem.

Azt ígérik, keresnek gombavizsgálót. Mit kell ezen keresni? Feladnak egy apróhirdetést, és az első nap jelentkeznek ötvenen, másnap százan, harmadnap majd nem győznek válogatni. Nem tetszenek emlékezni? Egy időben legalább annyi munkanélkülit képeztek ki gombavizsgálónak tanfolyamon a munkaügyi központban, mint ahányat kosárfonónak, vagy seprűkészítőnek. 

Az jó, hogy vasárnap és hétfőn van gombavizsgálat a piacon, mert így a hétvégi kiránduláson gyűjtött gombát a családok elvihetik átnézetni a szakértővel. Ez is fontos, de eddig is így volt, úgyhogy ebben nincsen semmi újdonság és egyedi - Pécsett például vasárnaponként 17-19 óráig tehetik meg ezt a lakók ingyen. Ami ettől komolyabb: nyíregyházi családok tucatjai éltek abból, vagy tettek szert egy kis plusz jövedelemre azzal, hogy a fáradságos munkával gyűjtött gombát szombaton a piacon eladták. Szerény kereset volt, de legalább biztos. Nekik ez a kis pénz, nekünk, vásárlóknak pedig az a kis gomba hiányzik. De nem annyira, hogy csak ezért kedden vagy csütörtökön is elmenjünk a csarnokba.

Olvasom az újságban, hogy még senki nem tett panaszt emiatt. Persze, hogy nem. Hová, kihez forduljon panaszkodni az ember? A csarnokban lassan már senki nem mer szólni, mert jó ideje könnyen azt kaphatja válaszul, hogy a közegészségügyi állapotok miatt az ÁNTSZ bármikor bezárathatja. „Bezárathatja”! Hát ilyet sem hallottam még csak a nyíregyházi csarnokkal kapcsolatban. A hatóság, ha akarja, bármikor, bármit bezárat, alkudozás nélkül.

Hogy ennek mi köze a gombához, azt most nehezen tudnám megmagyarázni, de hogy van, az biztos.
Talán az, hogy ez is eggyel több ok arra, hogy leszoktassanak minket a piacra járásról.

Éljen a hazai termék!

Cseka

Hozzászólások (1)
1 2012. június 15. péntek, 15:38
szikjáró
Én is szeretem a gombát nagyon.
Eddig minden alkalommal elvittem a saját gyűjteményt megvizsgáltatni főzőcskézés előtt, eleddig egy alkalommal sem gyűjtöttem bolondgombát. (Illetve 3 szakkönyvben és a neten fellelhető leírások alapján előzetesen átvizsgálom amit szedtem, amelyikre a legkisebb gyanú is felmerül, hogy nem 100%-ban biztosan ehető/méregmentes, az megy a kukába, és így viszem a maradékot vizsgálatra)
Mivel egyre tapasztaltabbnak érzem magamat, valamint elég biztonságosnak tartom a saját "gombaszakértésemet", idén már nem fogom vinni a kalaposokat vizsgálatra.
Ráadásul egy halom faj fogyasztható csak főve/leforrázva/nyúzva. Az összes olyan, amihez speciális előkészítés kell kimarad az étrendemből, mert gyáva vagyok hozzájuk :)

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: