Mi lesz az óvodákkal?

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

postánkból - Postánkból

Összevonásokra készülnek Nyíregyházán
 
Nyíregyházán élő, óvodás gyermeket nevelő szülő vagyok. Naponta nyomon követem a világ és szűkebb környezetünk eseményeit a médián keresztül. Jó ideje halljuk, olvassuk, látjuk, hogy városunkban több iskolát is bezárnak, és megindult a gazdasági átszervezés. Mindez a takarékosság jegyében. Éppen ma reggel az egyik országos rádióadó lapszemléjét hallottam. Városunk ismert lapjából csemegézve megemlítették, hogy bizony az átszervezések következtében milyen sokat is takaríthatunk majd meg-mármint az önkormányzat. Az említett cikk azonban csak az iskolák, középiskolák átszervezését hozza. A gyermekem óvodás, így én úgy tudom, ez a központosítási törekvés érinti az összes óvodát is. Erről eddig nem esett szó sehol. Mi ennek az oka? Szerintem az óvodák az oktatási rendszer alapkövei. Nem érdemelnének említést? A változás következtében 4 körzeti óvoda jönne létre (a négy égtáj szerint felosztva), és 4 vezető lenne, akik összefogják az összes többi ovit.

A gazdasági átszervezés azonban nem is minden. Az óvodák tekintetében szakmai átszervezést is véghez kívánnak vinni. Mit is jelent ez? Egy közös, egységes nevelési programot a város minden óvodájában. Eddig is volt az óvodáknak „kötelező” közös programja, ám minden ovinak van egy saját, egyedileg kidolgozott, a helyi igényeket figyelembe vevő programja. Ettől más minden ovi egy kicsit, ezért szeretjük őket, és ezért ajánljuk őket a leendő ovisok szüleinek. A paletta színes, tudunk választani, és szeretnénk, ha ez a továbbiakban is lehetséges lenne. A gazdasági átszervezés a vezetők szerint fontos, hiszen takarékoskodni kell.  De milyen érvek támasztják alá azt, hogy eltűnjön a sok és vonzó óvodai program? (Egyébként az új program szakértői vizsgálata is pénzbe kerül.)

Miután az óvodákban a szülők összefogtak, most aláírásokat gyűjtünk, hogy a szülői véleményt eljuttassuk a fenntartónak. Az olvasott szülői levélben szerepelt az is, hogy az óvodák neve is megváltozna. Pl. a tagóvodák telephelyek lennének. Erre nem találok szavakat. Telephelyen állatokat őriznek, vagy gépeket, esetleg farönköket… De itt gyerekek napközbeni ellátásáról van szó! A tagóvodákban pedig éppen olyan képzett pedagógusok végzik a munkájukat, mint bárhol. Ez a tervezett név kicsit merész tehát.

A tagóvodák a központi óvodájukkal eddig szoros kapcsolatban álltak. A mi gyermekünk is sokszor járt a tagoviban, és élmény volt számára minden közös program. Ha a tagóvoda most egy másik –a 4 központi óvoda valamelyikéhez kerül gazdaságilag, akkor nem lesznek ilyen közös programok a továbbiakban? Kár lenne. Szerintem minden gyerek várta és várja is a találkozást…

A megkapott szakértői véleményben az óvodák mindössze 5-6 sort érdemeltek. Abban az olvasható, hogy az átszervezés a vezetőket érinti, illetve a technikai létszámra hatással lehet, de a nevelésre nem lesz hatással. Hogyan lenne ez lehetséges, amikor a nevelési programot is változtatni akarják? Minden változás kihat a nevelésre, óvodáskorú, 3-7 éves gyerekek esetében pedig különösen.

Én csak egy aggódó szülő vagyok. De hányan vagyunk városszerte? Remélem elég sokan ahhoz, hogy fontos legyen a véleményünk. Nem jó érzés úgy szülőnek lenni, hogy féltenünk kell a gyermekünket a bizonytalan helyzet miatt, amit ez az átszervezés teremt most.
A médián keresztül arról is tájékozódtam, hogy a Közoktatási törvény is módosulni fog, amelyben tervezik, hogy az óvoda 3 éves kortól kötelező lesz. Gondolom számos egyéb dolog is változna. Nem lenne esetleg racionálisabb, ha a fenntartó elhalasztaná döntését a törvénymódosításig?  Meg kellene várni, hogy a törvény milyen lehetőségeket biztosít majd a közös programok működtetése és a helyi nevelési programok megőrzése céljára.

L. Zoltán

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: