Arany bugyi, fekete haskötő – szép lesz a Nyírfa!

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

Publicisztikák - Publicisztikák

Már azt hittem, maga a tervező, vagy az új tulajdonos gondolta meg magát, amikor megtudtam, hogy a tervtanács szerdán levette napirendről a Nyírfa (Skála) új ruháját. Azt reméltem, győzött a józanész, az ízlés, és mégsem úgy fog kinézni a Nyírfa, mint egy óriási karácsonyi ajándék giccses díszcsomagolásban, hanem úgy, mint egy áruház. A tervtanács ugyanis szerdán mégsem tárgyalta az üzlet új burkolatának tervét, levette napirendjéről.

 

Emiatt ébredtek bennem olyan reménykeltő gondolatok, hogy mégsem lesz perforált aranyborítása a Nyírfának, és mégsem kötnek a derekára fekete masnit. Legalábbis úgy tudom, a legújabb tervekben ez a fekete-arany összeállítás szerepel. Ami önmagában nem rossz. Még tán kifogásom sem lenne az egész ellen, ha a Nyírfa egy nagy tér közepén állna. Csak megint az a bajom, hogy aki ezt megtervezte, valószínűleg ugyanúgy egyszer sem járt Nyíregyházán, ahogy az IVS tervezője, akinek köszönhetően Nyíregyháza belvárosa most egy lepukkant, pesti külvárosi kerületre emlékeztet – leszámítva azt a kis magot, ami nem tartozott – hála a szerencsénknek – a „tervezési területbe”. Ez az áruház azonban egy sétálóutca sarkán áll, mellette és előtte is épületek vannak, méghozzá szépek. A Nyírfa sosem volt szép, azért szerettük, mert egy jó áruház volt, amit könnyen meg lehetett mindig közelíteni. Esztétikai élményt maximum a kirakatai nyújtottak.

A csütörtök esti lakossági fórumon – amelyen a Síp, Egyház, Bercsényi utca, Kálvin tér átalakításának mára már megmásíthatatlan terveiről tartottak – azonban kiderült: csak azért vette le a tervtanács a napirendjéről a témát, mert nem készült el időre a megígért minta. Így nem láthatta a saját szemével a szakértőkből álló csapat, hogy milyen árnyalatú lesz a bugyi, amit a Nyírfára húznak, és milyen lesz a haskötő, amivel középen rögzítik, hogy a szél le ne fújja róla.

Hát, biztosan szép lesz az összhatás, különös tekintettel arra, hogy a Nyírfával szemben ott az a gyönyörű épület, melynek földszintjén a házasságkötő terem, közvetlen szomszédságában pedig a plébánia, ami szintén értékes, szép épület. Helyi ismeretek híján nyilván nem tűnt fel a tervezőnek, hogy a színe erős (mézeskalács-)rózsaszín, ami mellé sehogy sem illik az arany. Gondolom, hamarabb jutna eszébe valakinek lebontani a plébániát, mint áttervezni a Nyírfa „ultramodern” bugyiját mondjuk halványszürke, kétfülű bevásárlószatyorra.

Cseka

Hozzászólások (2)
2 2011. április 25. hétfő, 14:28
cseka

Kadves Tamás! Én eljárok lakossági fórumokra, mert kíváncsi vagyok mások véleményére, és itt közvetlen fel tudom tenni a kérdéseimet is. Csütörtökön például újra feltettem a kérdést: mi indokolja a kerékpárutak és a járdák közti szintkülönbséget. A szakember védte a mundér becsületét, de egyre erőtlenebbül. A vége az lett, hogy a városvezetők megkérték a kivitelezőt: az eztán épülő bicikliutaknál csak színbeli eltérés legyen, szintbeli nem, különben nem fizetnek egy fillért sem. Ez tetszett. Az nem, hogy már csak kevés bicikliút kivitelezése van hátra. Ettől persze az IVS még egy súlyosan elbaltázott terv. Hogy miként született és hogyan verték át minden fórumon, arról jó lenne megkérdezni azokat, akik annak idején a tűz közelében voltak (meg persze majd megvesztek, hogy a tűz közelében legyenek), de most mossák kezeiket, megpróbálják elhitetni velünk, hogy ott sem voltak, ha mégis, akkor mindenért a rossz szabályok, szabványok, előírások a felelősek, meg a sosem látott tervező. Gondolom, ez a terv is csak úgy lett. Jött valaki Pestről, az UVATERV-től, és megmondta a tutit. A mieink meg tátották a szájukat, ahelyett, hogy kinyitották volna.

1 2011. április 22. péntek, 13:03
Jónis Tamás
Ezért nem járok én lakossági fórumokra. Úgy látszik,teljesen mindegy,hogy milyen színű az önkormányzat,a lapokat előre leosztják,a haverok nyernek a pályázaton, a másik haver megtervezi,a harmadik kivitelezi. Kéz kezet...(dörzsöl)Erős kéz hiányzik a város élén,úgy vélem a tanulási idő lassan lejár,jó volna már tenni is !! A város , a lakosság érdekében!Ha valamit nem tudunk,intelligens ember tudja honnan jut érdemi információhoz..A városvédők egylete "Bölcsek tanácsa" néven hozzon létre művelt emberekből,jó izlésű hozzáértőkből egy véleményező társaságot,akik oda mennek,szólnak,"kiabálnak" a lakosság nevében a döntéshozókat befolyásolva az ostobábbnál,ostobább megalkuvó döntéseik előtt.Véget kell vetni a széplelkek nosztalgiázó emlék idézgetéseinek,a hogyan is lenne jó rágcsálásának.Tenni kell,keményen,harcosan. Most ennek van az ideje ! Más téma: május elsején nyitna a strandok. A szökőkutaknak is működniük kell. A spórolás az igazi ok,de NE ezen spóroljanak,június elseje messze van.

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: