Ássák az árkokat a belvíz elvezetésére

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

biztos - biztos

Városházi Sajtószolgálat

Nagy érdeklődés kísérte január 6-án azt a lakossági fórumot, melyet dr. Kovács Ferenc polgármester hirdetett meg, Nyíregyháza belvíz által leginkább veszélyeztetett lakókörzetében, Kistelekiszőlőben. A másodfokú belvízvédelmi készültség elrendelése óta négy lakóház került életveszélyes állapotba Nyíregyházán, ezen épületek szerkezete oly módon megrongálódott, hogy a lakókat ki kellett telepíteni. Ezeken felül további 150 lakás van közvetlenül veszélyeztetve és a talajvízszint emelkedés miatt veszélyeztetett ingatlanok száma egyelőre felbecsülhetetlen.

 

A találkozón jelen voltak a vízügy, a katasztrófavédelem és a városüzemeltetés képviselői, az érintett önkormányzati képviselők és a gyors műszaki megoldást kidolgozó szakemberek is.

Nagy a tét

Nagy a tét, a légy zümmögését meg lehetett volna hallani a teremben, olyan figyelemmel hallgatták az emberek a polgármester tájékoztatását. Dr. Kovács Ferenc beszámolt a belvízi védekezés eddigi eredményeiről és költségeiről, valamint hogy mi indokolja a mostani sürgős beavatkozást. Az átmeneti jelleggel kiépített védelmi árkok és tározók kiépítésénél magántulajdonú ingatlanok is érintettek lesznek, de az élet és az anyagi javak védelme érdekében elengedhetetlenül szükséges az intézkedés. Az új módszerrel 10-12 óra alatt tízezer köbméter víz vezethető a kiépített csatornákhoz, pusztán gravitációval. Az első, egyelőre önkormányzati tulajdonú területen megépített árok a várt eredményt mutatja. Ez a módszer környezetbarát, kézzelfogható javulást eredményez és lényegesen olcsóbb, mint a szivattyúzás.

Az élet és az anyagi javak védelmének érdekében

A polgármester a lakók hozzájárulását kérte a munkálatok elvégzéséhez, de kiemelte, hogy emellett saját jogkörében 1999. évi LXXIV. törvény értelmében átmeneti jelleggel elrendeli a belvízvédelmi munkálatok elvégzését és a kiépítendő védelmi árkok, belvíztározók fenntartását és üzemeltetését a belvízi védekezés időszakára. A munkálatok során okozott károkat – pl. kerítések bontása – az önkormányzat helyreállítja, a belvízvédelmi helyzet megszűnését követően az eredeti állapot helyreállítása megtörténik.

Mindenki fél a víztől

Bartha Miklós mérnök és Podlovics Roland szakértő tanácsadó ezután részletesen tájékoztatták a lakosságot az érintett területek köréről és a tényleges munkálatokról. Számtalan kérdés érkezett ezután a szakemberekhez, de leginkább újabb területek védelmi munkálatokba történő bevonását kérték a lakosok. A kérdésekre minden esetben kimerítő és megnyugtató választ kaptak, de azt is belátta mindenki, hogy egy évtizedekig tartó negatív folyamatot nem lehet egy-két hét alatt visszafordítani. Korábban az érintett területeken természetes vízelvezető árkok lettek beszántva, beépítve, az átgondolatlan beépítési tendencia következtében számtalanszor, mindenki által ismert vízgyűjtő területre adtak ki korábban építési engedélyeket.

Az összefogás széles körű

Sok érintett lakó még ott, a lakossági fórumon aláírta az önkormányzattal a megállapodást, illetve a munkálatokhoz való hozzájárulást és azóta is folyamatosan érkeznek a polgármesteri hivatalba a nyilatkozatok. Volt olyan lakos, aki önként vállalta, hogy beszél azokkal a szomszédokkal, akik nem tudtak megjelenni és kéri őket a hozzájárulásra.
Elmondható, hogy a Nyíregyházán kialakult széles körű összefogás – a helyzet megoldása érdekében – már nem csak a szakembereket, hanem a polgárokat is jellemzi. Az új városvezetés menti, ami menthető s közben a hosszútávú megoldás kivitelezésén, anyagi fedezetének megteremtésén dolgozik.

Hozzászólások (1)
1 2011. január 07. péntek, 17:53
Jónis Tamás
A Kistelekiszőlőben kezdődő Lejtő utca vége-megszakítással-Borbányán van.Ott a korábbi vályogvető tavak mellett elhaladva -régen a helyiek által Bírószéknek nevezett rétig- fut.Ez a Bírószék korábban legelő,zsombékos,nádas tocsogó volt, de záporok esetén tóvá változott.Mivel Borbánya régen hegyközség volt,bíróval,ez a Birószék köztulajdonban maradt. A privatizáció során a körzeti orvosnő,egyben önkormányzati képviselőnő és férje ezt a területet megszerezte. Minden intés, a helyiek jóindulatú figyelmeztetése ellenére feltöltették,-ami már alapvetően megváltoztatta a környék talajvíz áramlását-s lakóparkot alakítottak ki hihetetlen haszonnal.Az épületek alatt sem garázs,sem pince nem ajánlott... Természetesen a korábbi Önkormányzat minden engedélyt megadott a töredék szavazatokkal bejuttatott, a mérleg nyelvének szerepét játszó doktornő vállalkozásának.Az Önök fantáziájára bízom milyen problémák vannak, lesznek.Természetesen ott is helyt kell majd állnia a következő önkormányzatoknak a nem túl távoli jövőben,mert mint tudjuk " a víz az úr".Sajnos politikát kellett vinnem ebbe a morgásomba is,de a felelőtlenség bajnokai tartanak újabb és újabb "emelkedett színvonalú" sajtótájékoztatókat.Az ilyen területekre költöző,fel nem világosított embereknek meg jut a sár,a belvíz,a kényszer kiköltöztetés.Építkezett,kölcsönt vett fel,s nem élvezheti felhőtlenül tulajdonát. Felelős nincs,csupán hihetetlenül meggazdagodott "befektetők".Ilyen esetekben én bizony az Önkormányzat nevében pert indítanék a korábbi vízgyűjtők eladói, az építési engedélyt kiadó "szakemberei" ellen.Meg kellene ilyen esetekben kérdezni az évtizedek óta ott élőket a csapadékvíz "szokásairól"!!

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: