Szívatással csak még több lehet a víz

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

postánkból - Postánkból

A talajvízzel elöntött pincék tulajdonosai tartózkodjanak a víz folyamatos szivattyúzásától! - tanácsolják a szaklemberek

A rendkívül csapadékos időjárás, a jelentősen megemelkedett talajvízszint miatt a város több pontján belvízi elöntések keletkeztek, veszélyeztetve utakat, lakóépületeket és egyéb ingatlanokat. Több épület pincéjében megjelent a talajvíz, veszélyeztetve a lakások fűtését szolgáló kazánokat.


A város vezetése együttműködve a Városüzemeltető és Vagyonkezelő Kft.-vel, a katasztrófavédelemmel, a tűzoltósággal és a vízügyi szervekkel mindent megtesz a belvíz mértékének csökkentésére a károk megelőzése érdekében.
Az előrejelzések szerint gyors javulás nem várható, a talajvíz szintje tartósan magas marad. A talajvízzel elöntött pincék tulajdonosai tartózkodjanak a víz folyamatos szivattyúzásától, és lehetőség szerint a pincében lévő kazánokat helyezzék át, a víz által nem veszélyeztetett helyre.

Miért nem ajánlott magas talajvízszint mellett a pincék szivattyúzással történő víztelenítése?

Az építésügyi osztály tájékoztatása szerint Nyíregyháza és környékének talaja vegyes összetételű homokos (finom szemcsés kőzetliszt és durva szemcséjű homok). A talaj eredeti állapotában ezek keveredve találhatók, a durva szemcsék között finomabbak helyezkednek el, csökkentve a vízáteresztő képességet. A folyamatos szivattyúzás hatására a finomabb szemcsék elmozdulnak, és a szivattyúzott vízzel együtt eltávoznak a talajból. A megmaradó durvább szemcséjű vázszerkezet a vizet jobban átengedi, vagyis a talajvíz gyorsabban fog visszapótlódni. Ezt a folyamatot használják ki a talajvíz kutak (ásott és sekély mélységű fúrott kutak) tisztításánál is, egy-egy tisztítás alkalmával szokásosan kivett vízmennyiség többszörösét veszik ki a kútból. Ilyenkor kezdetben a víz opálos (a finom szemcsék miatt) majd letisztul és a kialakult vázszerkezet miatt, az eredeti hozam többszörösét fogja adni.

Kovács Ferenc polgármester

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: