100 milliós kifizetés választás előtt a városházán

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

postánkból - Postánkból

KIEGÉSZÍTŐ SAJTÓ HÁTTÉRANYAG - DR. KOVÁCS FERENC
2010. NOVEMBER 19-ÉN TARTOTT SAJTÓTÁJÉKOZTATÓJÁHOZ


Polgármesterré választásom után azonnal hozzákezdtünk Nyíregyháza gazdasági helyzetének átvilágításához. A tényfeltárás jelenleg is zajlik, annak teljes körű eredményéről a decemberi közgyűlésen tartunk tájékoztatást. A vizsgálat jelenlegi szakaszában azonban olyan tények merültek fel, amelyek megkívánják, hogy minden nyíregyházi polgár megismerhesse azokat.

 

Az önkormányzati cégek teljes körű átvilágítása során bukkantak a vizsgálatot végző szakértők olyan nagy összegű prémium előleg, valamint jutalom kifizetésekre, amelyek az előző városvezetés kezdeményezésére, tudtával és hozzájárulásával történtek.

Mindezt súlyosbítja az a tény, hogy ebben az időszakban a város a teljesítőképességének határához érkezett. Szeptemberben, az önkormányzat 2010. évi költségvetéséről szóló rendelet módosításában a költségvetési hiány összege 7,7 milliárd Ft-ra módosult. A felelőtlen gazdálkodás olyan helyzetet szült, amelyben minden önkormányzati szegmensben a cégeknél, intézményeknél egyaránt a mindennapi túlélés vezérelve működött.

Ebben a helyzetben szeptember utolsó hetében az egyik legfontosabb intézkedése az volt az előző városvezetésnek, hogy kifizessen az Önkormányzat hivatali dolgozóinak 44.180.160 forintot jutalom címén. Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján a tíz vizsgált önkormányzati cég vezetőinek pedig 16.920.000  millió forintot prémium előleg címén.

De a pénzszórás itt nem állt meg. Az önkormányzati cégek alkalmazottai például a Nyíregyházi Városüzemeltető és Vagyonkezelő Kft.-nél 17.077.000 Ft-ot, A THG Kft.-nél 17.465.000 forintnyi jutalmat vihettek haza szeptemberben. Valószínűsíthetően a többi városi cég esetében is hasonló nagyságrendű kifizetések történtek. A vizsgálat jelenleg is zajlik.

Az önkormányzati választásokat megelőző héten történt ilyen jellegű kifizetések több mint 100 millió forintjába kerültek a nyíregyházi polgároknak.
A korábbi polgármester még utolsó munkanapján, október 1-én is engedélyezett ilyen jellegű kifizetést.

Szeretném minden nyíregyházi polgár figyelmébe ajánlani, hogy az elmúlt közgyűlésen éppen a fenti hasonló ügyek miatt döntött úgy a testület, hogy a polgármestert megerősíti az önkormányzati cégek tulajdonosi jogköreiben, valamint a rendkívüli helyzetek kezelésére nagyobb mozgásteret biztosít számára a költségvetés kezelésében.

A rendkívüli helyzet rendkívüli intézkedéseket kíván!

Felkértem az átvilágítást végző szakértőket, hogy haladéktalanul vizsgálják meg indokoltak voltak-e ezek a nagy összegű kifizetések, különös tekintettel arra, hogy milyen pénzügyi veszélyhelyzetet állítottak elő ezzel a cégvezetők és az előző városvezetés. Ebben a gazdasági helyzetben ezek a kifizetések etikai normákat sértettek.

A cégvezetők prémium előlegei kapcsán, mivel az a munkaszerződésekben szabályozott értékeléshez van kötve, az idei üzleti év lezárultával újra kell értékelni a prémium előlegek kifizetését.

Az új városvezetés által a jövőben kötendő cégvezetői munkaszerződésekben ilyen jellegű prémium fizetésére alkalmas menedzseri szerződéspontokat nem alkalmazunk.

Mindenkinek meg kell érteni, függetlenül attól, hogy cégvezető vagy alkalmazott, netán köztisztviselő ebben a városban, hogy az ellenőrizetlenül folyó pénzcsapot elzártuk, nincs összekacsintás a háttérben, nincs elvtelen pénzosztogatás.

Nyíregyháza MJV 100%-ban önkormányzati tulajdonú cégei:

Nyíregyházi Állatpark Kft.
Város-Kép Nonprofit Kft.
Nyírsuli Kft.
Nyírtávhő Kft.
Nyíregyházi Városüzemeltető és Vagyonkezelő Kft.
Térségi Hulladék-Gazdálkodási Kft.
Sóstó- Gyógyfürdők zRt.
Nyírinfo Kft.
Nyíregyházi Ipari-Park Kft.

Hozzászólások (2)
2 2010. november 20. szombat, 12:21
B.Zita
Csakhogy ne érhessen a szexista diszkrimináció vádja.
1 2010. november 20. szombat, 12:14
B.Zita
Nyíregyházán a megvásárolható politikusokról, köztisztviselőkről, önkormányzati cégvezetőkről és helyi vállalkozókról mintázott bábukat kellene elhelyezni a korzó pláza-bunker legforgalmasabb helyén, felcímkézve, beárazva a korrupció elleni küzdelem jegyében. Úgy,mint...

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: