Emléktáblát kap az ottfelejtett hadifogoly, Toma András

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

Híres nyíregyháziak - Híres nyíregyháziak

Ma, november 15-én 10 éve annak, hogy az ottfelejtett hadifogoly, Toma András hazatért Nyíregyházára. Az 1944-ben az I. magyar hadseregbe besorozott katona hazaszállítása után még négy évet élhetett szeretteivel. A kerek évforduló alkalmából az ismert riporter, Vujity Tvrtko kezdeményezésére emléktáblát állít a Virág utcai ház falán Nyíregyháza önkormányzata Toma András, az utolsó magyar volt hadifogoly emlékére november 16-án délelőtt. Köszöntőt mond: Halkóné Dr. Rudolf Éva alpolgármester, ünnepi beszédet mond: Vujity Tvrtko.

Toma András Újfehértón született 1925-ben és a Nyíregyháza melletti Sulyánbokorban élt. 1944-ben sorozták be az I. magyar hadseregbe. Krakkó környékén 1945-ben esett hadifogságba, ahonnan a bokszitogorszki táborba szállították. Betegsége miatt a bisztrjagi táborba került, majd 1947 januárjában beutalták a kotyelnyicsi elmegyógyintézetbe – s ekkor törölték a hadifoglyok listájáról, aminek következtében kikerült a magyar hatóságok látóköréből.
Tamás András néven élt az elmegyógyintézetben, míg egy cseh nyelvész jelzése nyomán több tucat ember, orvosok, újságírók segítségével ötvenhárom év múlva találtak rá. Dr. Veér András az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet akkori igazgatója személyesen vizsgálta meg és megállapította, hogy a férfi minden kétséget kizáróan magyar. 2000. augusztus 11-én hozták haza Magyarországra. A több mint fél évszázadot hazájától távol töltő férfi története bejárta a világsajtót. A rokonságát DNS vizsgálat segítségével találták meg, így 2000. november 15-én – tíz évvel ezelőtt a 74 éves férfit családja magához vette és haláláig ápolta.
Vujity Tvrtko szerepe a megrendítő történetben jelentős. Riporterként jutott el a kotyelnyicsi elmegyógyintézetbe és készített felvételeket a csak néhány magyar szóra emlékező Toma Andrásról. Később Dr. Veér Andrással együtt része volt a hazaszállítás lebonyolításában és a család megtalálásában is, de mindketten 2004-ig a férfi haláláig figyelemmel kísérték sorsásnak alakulását. Vujity Tvrtko magánemberként kezdeményezte Nyíregyháza önkormányzatánál az emléktábla elhelyezését, amelyre 2010. november 16-án kerül sor, Toma András „az ottfelejtett” hadifogoly hazatérésének pontosan a tizedik évfordulóján.

 

 

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: