„Akkor most minket befalaznak, mint Hugyos Józsit?”

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

biztos - biztos

Amikor még itt lett volna a padka

Káosz – így jellemezte valaki röviden a városházán csütörtökön tartott lakossági fórumon azt a helyzetet, amely a nyíregyházi Szent István utcán most folyó beruházás következményeként kialakult.

Az IVS (Integrált Városfejlesztési Stratégia) erre a területre vonatkozó tervei a résztvevők szerint ellehetetlenítették az utcában működő kis- és középvállalkozókat, mint kiderült, várható, hogy néhány családot hamarosan „befalaznak”, a Kossuth gimnáziumban pedig a legnagyobb hőségben sem tudnak majd ablakot nyitni, mert épp a bejárat elé kerül a buszmegálló.

A Kiskörút újabb, Bocskai és Szent István utca közötti szakasza, illetve a Szent István utca kapcsolódó szakaszának átépítése volt a témája a városházán csütörtök este tartott lakossági fórumnak. A fórumot Podlovics Roland, a polgármester közvetlen munkatársa vezette, részt vett Halkóné Rudolf Éva és Lipták Lajos (Fidesz-KDNP) önkormányzati képviselő. Podlovics Roland úgy fogalmazott: csak mérsékelni lehet azt a hátrányt, ami az új beruházás kapcsán keletkezett. Ugyanakkor elismerte: nem teljesen rossz dolog, ami történik a területen, hiszen kerékpárral közlekedni nehéz volt eddig a belvárosban, kedig a kerékpáros közlekedés fontos, ezt szorgalmazták a városlakók is. Az a probléma, hogy úgy valósult meg a beruházás, hogy a konzultáció, amely mindenkit megnyugtatott volna, elmaradt. Hajzer Gábor, a hivatal városfejlesztési osztályának vezetője arra emlékeztetett, hogy évek óta foglalkozik a város önkormányzata azzal, hogyan tudná bezárni a kiskörutat. Erre tervek születtek. A jelenleg folyó beruházásra a támogatási szerződést tavaly októberben írták alá.

Lehúzhatják a rolót

Mint a panaszokból kiderült: sok a baj. A legtöbb gond a parkolással van és lesz, ami az érintettek szerint ellehetetleníti a vállalkozásukat. A legtöbb felvetés a parkolási lehetetlenséggel kapcsolatban volt. Miután a Szent István utca ismét kétirányú lesz, ráadásul a kerékpárútnak is helyet kellett találni, a keskeny utcán így már nem maradt hely parkolók kialakítására. A kis- és középvállalkozók, akiknek itt működik az üzletük, ezzel – mint mondták – le is húzhatják a rolót, mert vevőik elpártolnak tőlük. Azok sincsenek jobb helyzetben, akik kifejezetten a vásárlóknak alakítottak ki parkolókat az udvarukon. A megváltozott helyzet miatt képtelenség bekanyarodni az udvarokra, a manőverezéshez már se helyük, se idejük nem lesz, mert két lámpa között a kétirányú forgalom ezt már nem engedi meg.
Se az árufeltöltést nem tudják megoldani, se a vásárlóik nem tudják majd megközelíteni őket. Többen megfogalmazták: senki nem tájékoztatta őket a konkrét tervekről. Ha az egészről tudnak, már rég eladták volna ingatlanjaikat. Most pedig már hiába is árulnák, nem találnak rájuk vevőt, így húzzák, ameddig tudják. Hangsúlyozták: dolgozni akarnak, munkából megélni, nem segélyért állnak sorba. Adófizető lakói a városnak, akik másoknak is megélhetést nyújtanak. Többen elpanaszolták: még az építkezés ideje alatt is bírságolják őket, vevőiket, illetve áruszállítóikat. Szerintük ilyen helyzetben a figyelmeztetéssel is elérné célját a közterület-felügyelet. Egy vevőt úgy büntettek meg rakodás közben, hogy kezében volt az áru, a kocsi ajtaja pedig nyitva.

Szikszai Zoltán, a Városüzemeltető és Vagyonkezelő Kft. parkoló ágazatának vezetője elmondta: az biztosan nem oldható meg, hogy minden üzletnek a bejáratánál legyen a rakodási területe, de megígérte, minden egyedi problémát megvizsgálnak, megoldást keresnek.

Sövény helyett korlátot „ültetnek”

A panaszáradatból az is kiderült: több családot „befalaznak”, mások nem tudnak bekanyarodni az udvarukra. Az üzlettulajdonosok már azt fontolgatják, lehúzzák a rolót, a Kossuth gimnázium vezetése pedig azért aggódik, hogy nem tudnak majd nyugodtan tanítani, mert az intézmény műemlék épülete elé – melynek minden ablaka a Szent István utcára nyílik – minden előzetes egyeztetés nélkül odaraktak egy buszmegállót. A korábbi sövényt, amellyel a kapu előtt a diákokat védték, hogy véletlenül se szaladhassanak az úttestre, kivágták.
Tar Jánosné, az intézmény igazgatója elmondta: derült égből villámcsapásként érte őket, hogy a buszmegálló az iskola bejáratával egy vonalba. A kerékpárút már eleve leszűkítette a járdát előttük. Tanítás után innen 4-500 gyerek szinte egyszerre tódul ki az utcára. Eddig sövénnyel védték, hogy ne szakadjanak ki az úttestre. De a sövényt kivágták. Attól is tartanak, hogy az induló buszok hangja, a megállóból beszűrődő zajok miatt nem lehet majd tanítani, nem tudnak majd szellőztetni. Félő, hogy érettségiztetéskor nem tudják majd azt a nyugalmat és csendet biztosítaniuk a diákoknak, amelyre a vizsgához szükségük lenne. Számítani lehet majd arra, hogy a megállóban várakozók szemetelnek, cigarettacsikkeket dobálnak el, ami nevelési problémákat is felvet. Az igazgató hozzátette: elgondolkodtató, hogy amikor nem sok műemléképülete van a városnak, épp egy ilyen épület bejáratának a képét teszik tönkre buszmegállóval.
A Városüzemeltető és Vagyonkezelő parkoló ágazatának a vezetője, Szikszai Zoltán arra nem tudott válaszolni, miért oda tették a megállót, ebbe őket nem vonták be.
Diczkó József, az Ipari Park Kft., mint Városfejlesztési Társaság igazgatója erre annyit reagált: a Volán kérte oda a megállót.

A területre engedélyes terveket a budapesti Uvaterv Rt. készítette, amelynek képviselőjét ugyan meghívták a fórumra, de nem jött el. Részt vett a munkában a nyíregyházi Tóth István tervező, aki viszont eljött, és annyit tett hozzá: a sövény helyett korlátot tesznek majd a járdára a gimnázium elé. Elmondta még: amikor a város gyalog-kerékpárút építéséről döntött, ahhoz négy méter széles területet kellett keresni. Az ott élőknek tudomásul kell venniük, hogy korlátok között élnek, kénytelenek lesznek áttérni az éjszakai rakodásra. Úgy fogalmazott: „Ezt el kell fogadni, vagy van más megoldás – azt nem mondom el.”

Volt nyomvonal, csak beépítették

Póka István, aki 42 éve lakik az utcában, még jól emlékszik az eredeti nyomvonal-tervre. Emlékeztette a jelenlévőket arra, hogy azért is szanálták annak idején a házakat a Luther-ház mellett, a Szent István utca elején. A Zrínyi Ilona utcai sávháztól itt vezetett volna tovább a kiskörút a Bocskai utcára. Azonban egyszer csak felépült ott egy szürke, emeletes ház. Azóta keresik más útvonalon a folytatást.

A legképtelenebb az a történet volt, amelyet hét család nevében Kiss Zoltán adott elő. Hóna alatt egy vaskos dossziét is tartott, amelyet, mint mondta, 200 ezer forintért csináltattak, s csak akkor adnak be engedélyeztetésre, ha egyáltalán látják értelmét.
A Szent István utcán lakó 7 család a saját udvarát kocsival nem tudja megközelíteni. A kapujuk elé ugyanis kiemelt szegélyt raktak. A művezetőtől tudták meg, hogy ott bejárat többet nem lesz. Ott, azon a bejáraton, amelyre engedélyes tervük van. Így aztán az udvaron lévő 11 parkolót sem tudják használni. Kiss Zoltán azt mondta, a főépítész nagyon készséges volt, amikor megkereste, azt javasolta nekik, nyissanak kaput hátra. Ezt terveztették meg. A férfi szerint, ami velük történt, etikai kérdést vet fel. Így fogalmazott: „hogy lehet, hogy valaki önkényesen bezárja a valakinek a bejáratát? Hogy jutunk el idáig? Az eljárás etikátlan, az ellehetetlenülés már csak egy következmény.”

Tóth István válaszából kiderült: a 7 család kapubejárója esett áldozatául az áttervezésnek, hogy a Szent István utca északi oldalán ne kelljen kivágni a fákat (ami az eredeti terv volt). De még az is kiderült, hogy a másik kijárattal sem lesznek szerencsések az érintettek, mert a Gimnázium-közben folytatódik a gyalogos-kerékpárút. A tervező kíváncsi volt, vajon erről tájékoztatták-e az érintetteket. Úgy tűnt, nem, mert Kiss Zoltán így felelt: „Akkor mi most úgy jártunk, mint Hugyos József, akit befalaztak”. Hozzátette: csak míg ő egyedül volt, addig ők heten.
Hogy mi lesz a történet vége, azt még nem tudni, mindenesetre érdekes volt, hogy a tervező ott tudta meg, hogy a 7 család építési engedélye korábbi keltezésű, mint az ő kerékpárút-terve.

Kerti budira bezzeg...

Ha a szomszédom kerti budit épít, engem arról értesítenek. Lehet, hogy nem tudok mit tenni ellene, de legalább tudok róla – fogalmazott az egyik vállalkozó, aki hozzátette: annyit megérdemeltek volna, hogy legalább egy papírt ragasztanak a kapujukra, amin tájékoztatják őket, miről van szó.

Halkóné Rudolf Éva alpolgármester az összejövetel végén azzal összegezte az elhangzottakat: „súlyos teher a hagyaték”, megdöbbentették a hallottak. Egy olyan beruházásról, amely több évtizedre meghatározza a város arculatát, több egyeztető fórumot kellett volna tartani. Bizottsági, szakhatósági döntések születtek, csak éppen az érintetteket hagyták ki, hiányzott az eljárásból a humánum.

Cs.K.
 

Hozzászólások (2)
2 2010. november 13. szombat, 16:32
Hugyós Józsi!
Országos sajtóba ezzel a történettel! Ilyen nincs! Nem lehet! Tessék ezt az anyagot elküldeni minden fővárosi újságnak, tévének, meg mindenkinek!
1 2010. november 13. szombat, 11:42
vöröshadsereg u.
Csabainé, diczkó és a többi szemét jóvátehetetlen károkat okozott ennek a városnak.

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: