Adat-baj

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

Publicisztikák - Publicisztikák

Szőke Judit jegyzete

     Esküszöm, csak egy hónap nevét, egy nyavalyás dátumot szerettem volna. De nem kaptam. Adatvédelemre hivatkozással. Pedig nem a NASA információs bázisába akartam illetéktelenül behatolni, még csak nem is egy idegen számlájának milliókkal megcsapolását tervezgettem, csak a hátralék keletkezésének idejét kívántam – volna – pontosítani.
Én fizetem vissza a fiam diákhitelét, néhány ezer forintról van szó (hogy a végére majd hatalmas summa legyen, de ez mindegy is most).


Kínosan vigyázok a határidőre. Ezért lepődtem meg a Diákhitel Központ dörgedelmes levelén, hogy bizony egyhavi mínuszban vagyunk. Hogy melyik hónapban követte el kvázi a fiam ezt a bűnt, amiért még akár máglyán elégetés is jár, az nem volt az értesítésben. Gondolkodóba estem, lehet, hogy igazuk van, én is tévedhetek, vagy mondjuk nem írtam be átutaláskor a közlemény rovatba a szerződésszámot és az én nevem, joggal, nem szerepel a diákhitelesek tömegében, ez megzavarhatta őket. Jobb ezt tisztázni. Semmi kedvem nem volt egy évre visszamenőleg átnézni a terheléseket.
Nosza, telefon, hurrá, helyi tarifás, ügyfélszolgálat, „a beszélgetést rögzítjük”, nyomja ezt vagy azt a gombot, ismerik…
Bűbáj női hang, kezemben a levelükkel elmondom a gondom, a válasz: nem lehet. Erre nem számítottam. Könyörgőre fogtam, kérdezzen, ellenőrizzen le. „Nem lehet!” Adatvédelmi okból csak az ügyfélnek adhat felvilágosítást. Az meg, ugye, nem én vagyok. Ám én fizetek – érveltem. Ez sem hatotta meg. Talán, ha férfiasra torzítottam volna a hangomat, a fiam nevében mutatkozom be, vagy ha van videotelefonom, hogy csak bólintania kelljen. De nem bírtam vele.
Egyszóval nem tudtam belőle kiszedni ezt a hallatlanul titkos infót. Befizettem. Őt biztosan megdicsérték.
Ebben az az érdekes, hogy naponta cseng a mobilom, mindenféle előnyös ajánlatokkal ostromolnak, s mikor rákérdezek, honnan ismeri a számomat, a tukmáló végül csak kiböki: a szolgáltatótól. Hja, adatvédelmileg. Ha keresném a mobilosokat, fogadjunk, az lenne a válasz: „Ön még nem élt az adatletiltás jogával”.
Most akkor fussak az ombudsmanhoz? Vagy próbáljam meg egy szál gyufával megolvasztani az Északi-sarkot?

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: