Genetikai labor Debrecenben

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

életmód - Életmód-egészség

Új, korszerű genetikai laboratóriumban vizsgálják a daganatos betegségben szenvedő és fogyatékos gyermekeket a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában. Több mint 11 millió forintos beruházás eredményeként speciális genetikai vizsgálatokat és járóbeteg-ellátást is biztosító Klinikai Genetikai Központ és korszerű Regionális Genetikai Laboratórium jött létre a DE OEC Gyermekgyógyászati Intézetben. A március 13-án átadott laboratóriumban Kelet-Magyarország – így Szabolcs-Szatmár-Bereg megye – fogyatékos gyermekeinek és a daganatos betegségekben szenvedő felnőtt és gyermekbetegeinek genetikai vizsgálatát végzik. A diagnosztikai tevékenység mellett oktató- és kutatómunkát is folytató Klinikai Genetikai Központ elsősorban Kelet-Magyarországról érkező fogyatékos gyermekek, valamint a daganatos betegségben szenvedő felnőttek és gyermekek genetikai vizsgálatát látja el, de a központ genetikai laboratóriuma számos esetben az ország távolabbi területeiről is fogad betegeket. Több örökletes betegség esetében hazánkban kizárólag e laboratóriumban történik molekuláris genetikai vizsgálat. A laboratórium munkatársai a rosszindulatú vérképzőszervi betegségek (akut és krónikus leukémiás) genetikai eltéréseinek klinikai jelentőségét kutatják. További kutatási területük az értelmi fogyatékosság hátterében álló genetikai eltérések korszerű módszerekkel való meghatározása a lehetséges kezelés és a családon belüli ismétlődés megakadályozása érdekében. A Klinikai Genetikai Központ munkatársai oktatják a klinikai genetikát a magyar és külföldi állampolgárságú orvostanhallgatók számára. Emellett számos gyermekorvos és klinikai genetikai szakvizsgára készülő orvos tölti el kötelező gyakorlatát a laboratóriumban.  A 11 millió forintos fejlesztés révén megújult Regionális Genetikai Laboratórium sokrétű tevékenységet végez, a most megvalósult beruházás a legújabb módszerek alkalmazását is lehetővé tevő korszerű feltételek biztosításában jelent fontos előrelépést.

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: