Az anyajegy bőrhiba

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

életmód - Életmód-egészség

A testünk legkülönbözőbb pontjain található anyajegyek száma akár a százat is meghaladhatja. Az ősi néphit szerint az anyajegy akkor keletkezik, amikor a kismamához hozzádobnak egy gyümölcsöt. Ha utána kap, akkor a gyümölcs formája kirajzolódik gyermeke bőrén. Ugyanez történik akkor is, ha a várandós anya megijed valamitől. A középkorban a két mell között megjelenő anyajegyeket a boszorkányság jeleként tekintették. De, vajon valóban az anyától származnak az anyajegyek? A válasz, nem. Az anyajegyet nem lehet örökölni. Az anyajegy nem más, mint a bőr szövettani elváltozása, lényegében egy bőrhiba.

 

Az anyajegyek szövetszaporulatok, amik vagy az inreauriten vagyis még a terhesség alatt alakulnak ki, vagy pedig az életünk folyamán keletkeznek napfény hatására – mondja Szokolai Erzsébet bőrgyógyász.

Ez a bőrszöveti elváltozás tehát már embrió korunkban kialakulhat, de születésünk után is szerezhetünk újabbakat. Elsősorban akkor, ha sokat napozunk. A két típus között azonban szerkezetileg és élettanilag nincs különbség. Kialakulásakor tulajdonképpen az történik, hogy színanyagot hordozó pigmentsejtek rossz útra tévednek, és egy ponton összecsomósodnak. Az anyajegy mérete lehet egy tűszúrásnyi, de akár több centiméter átmérőjű is. Testünk bármely részén megjelenhet. Megfigyelések szerint leggyakrabban a törzsön alakulnak ki az anyajegyek. Kevésbé jellemző a végtagokon, ám ezek hajlamosak rosszindulatúvá válni. Az anyajegy komoly veszélyt jelenthet az ember egészségére, mert a sejtburjánzás hatására elrákosodhat, ezért évente egyszer legalább érdemes szűrésen részt venni. Bőrrákban ma 100 ezer emberből 12 hal meg. Az elváltozott anyajegyek egynegyed részben okai ennek a szörnyű betegségnek.

– Ha az anyajegy elkezd viszketni, ott már fel kell, hogy merüljön a gyanú a betegekben – figyelmeztet Szokolai Erzsébet, hozzátéve: az is gyanús, ha a formája elváltozik, esetleg kicsit kiemelkedik, ha a színében barnás, a sötétebb barnától a világosabb foltok jelennek meg.

A digitális dermotoszkóp a klasszikus bőrvizsgáló berendezéssel szemben 30-szoros nagyításban fényképezi le az anyajegyet, így jól láthatóvá válnak az elváltozások, a melanoma jelei.
– Ha időben ellátjuk ezeket a veszélyes anyajegyeket, amelyekre vannak bizonyos jelek, melyek arra utalnak, hogy ez megindul a rosszindulatúság felé és ezt eltávolítjuk, akkor ebből nem fog melanoma kialakulni – állítja Rozsos Tamás, plasztikai sebész.

Az anyajegy gyakran van olyan helyen, ahol folyamatos dörzsölés érheti. A gyulladás megelőzése érdekében ilyenkor is ajánlatosabb inkább eltávolítani. A beavatkozást helyi érzéstelenítésben végzik. Az anyajegyet ép bőrszegéllyel metszik ki, így lényegében egy biztonsági zónával távolítják el, majd a sebet bevarrják. A kimetszett anyajegyet szövettanilag is megvizsgálják, hogy kizárják, vagy éppen megerősítsék a sejtburjánzás gyanúját. Az anyajegyre csak egy pici heg emlékeztet majd, a veszélyforrás pedig megszűnt. Az anyajegy azonban nemcsak egy egyszerű bőrhiba, hiszen a nyugati kultúrában a szépség jelképe is lehet. A modelliparban viszont mégis örökös dilemma marad el kell-e távolítani vagy sem.

www.freepress.hu

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: