Lengyelország víz alatt

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

hallovilag - Halló! Világ?

Szilágyi Szabolcs

Tudom, s a 70-es árvédelemben részt vett emberként átérzem, mit jelent, hogy a magyar vidéket is alaposan megtépázta a májusi árvíz. Miközben ijedt figyelemmel kísértem a pécsi és észak-magyarországi  jelentéseket, már ide is kellett figyelnem, mert Krakkót és szinte az egész Dél-Lengyelországot fenyegette, s még ma is fenyegeti az özönvízszerű áradás. Maradok lakóhelyem, második hazám fővárosának legutolsó, szombati  (május 22.) perceinél...

Varsóban éjszaka a gát - József Attila parafrázisával - "nem szakadt tovább"... Egyszóval  gátszakadás nélkül éltük át az éjszakát. A Visztula megdöntötte már nemcsak százéves, hanem történelmi rekordját is: 12 cm híján 8 méter mély víz rohan át ezen a varsói szakaszon. A normál mélység 2-3 méter, a védelmi riadót 5 méternél rendelik el. A legkeményebb  védekezés most is az állatkertnél van, nem akarják, hogy megismétlődjön az, ami a II. világháborúban történt, amikor is a német bombázások alatt elszabadult több mint 40 vadállatot (tigriseket, párducokat, oroszlánokat, bölényeket, krokodilokat) a bombázás közepette kellett levadászni, lelövöldözni, hogy ne föl ne falják az embereket.

A nyugodt éjszaka után ma még nincs megnyugvás. A roppant erejű víznyomás bármikor átszakíthatja a gátakat. Épp a mi kerületünket védi a leggyengébb gátszakasz, ahonnan a tévék, rádiók nonstop élő adásban közvetítik a katasztrófavédelmi szóvivő helyzetjelentéseit. Lakásunk távolsága (5 km) és a harmadik emeleti pozíció azt jelenti, hogy a legrosszabb forgatókönyv esetén sem kerülünk bajba, így mi is és a fiamék is "befogadóként" szerepelünk az árvédelmi tervben. Hanna Greonkiewicz Waltz, a varsói  főpolgármester asszony az interneten mindenkinek "kiosztott" egy precíz Családi Katasztrófa Védelmi tervet. Ha baj lesz, átszakad a gát és zúdul a víz,  mi  a Visztulához közelebb lakó leányunkat és kis családját mentjük, a fiamék pedig a felesége rokonságát. Az szinte eltörpül az aggodalmak közepette, hogy a kis hétvégi telkünket elsöpri az ár, ha ez a gátszakasz beomlik.

A varsói vészhelyzet vasárnap estig tart, akkorra vonul le innen az árhullám. Ezt a várost ugyanúgy osztja ketté a Visztula, mint Pestet a Duna. Az ország más részeiben is ugyanilyen vészhelyzet van. Most Varsóval együtt Wroclawért aggódunk, de holnapután a Visztula északi szakasza, a tengerpartig a folyóra felfűzött városok lesznek pokoli veszélyben.  A károk összege máris elképesztő. Az EU-támogatásra feltétlenül szükség lesz az ország újjáépítéséhez. A 2012-es Labdarugó EB-re  most épülő autósztrádák egy része máris elpusztult, a varsói nemzeti stadion építkezésében is fél éves csúszást jelentő károk keletkeztek.

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: