Károlyi nyomában - Angliában

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

hallovilag - Halló! Világ?

Szilágyi Zsuzsa

Három éve Angliában élő magyarként olykor hazai vonatkozású dolgokba botlok a Szigetországban. Legutóbbi felfedezésem minden eddiginel meglepőbb volt. Új lakohelyemen, a kis Wight-Szigeten nem számtottam rá, hogy egy jeles magyar történelmi személyiségre bukkanok a lokális hetilap, a Isle of Wight County Press egyik márciusi számában.

 

A fényképekkel illusztrált cikk gróf Károlyi Mihályról, az első magyar köztársasági elnökről, miniszterelnökről és fiáról Káolyi Ádámról szót.  Káolyi Miháy neve az őzirózsás forradalommal és a Monarchia felbomlásával fonódik össze. 1949-ben, a Rajk-per után végleg távozott a magyar politikából és az országból, ezúttal vegérvényesen csalódva a hatalomban.

Károlyi első szaműzetése alatt 1924-től Londonban es Párizsban ét, gyermekeit Angliában iskoláztatta. Mint az angol újságcikkből kiderült, a Károlyi család megszerette az Anglia déli partjainál található Wight-szigetet, gyakran visszatértek ide. Károlyi egyik gyermeke, Ádám később vadászpilóta lett, és tervezte, hogy csatlakozik a Királyi Légierőhöz, a RAF-hoz. A mereéz bravúrokról híres fiatal pilóta terveit keresztülhúzta egy tragikus baleset. Pár nappal a II. vilagháború kitörése előtt éppen itt, a Sziget fölött gyakorlatozott, amikor Gipsy Moth típusú gépe iranyíthatatlanna vált és Shanklin helység mellett a földbe csapódott. A 21 éves fiú testének 75 százalékában megégett, másnap a kórházban sérüéseibe belehalt.

Ami igazán tragikussá teszi a történetet, hogy Ádám angol barátnője olyannyira nem tudta feldolgozni a veszteséget, hogy parafinnal leöntötte és felgyújtotta magát. Szerencsére túlélte az öngyilkossági kísérletet, végül 1992-ben halt meg.

Ez a megható történet keltette fel egy helybéli nyugdijas rendőr, Jim Green figyelmet. Nyomozói kepességeit latba vetve a dolog végére akart járni. Két Károlyi családnevet talaát a telefonkönyvben, közülük az egyik Károlyi Judite, az elhunyt dam testvéréé volt. Mr. Green kapcsolatba lépett a Londonban elő Judittal, és további nyomozómunka eredmenyeként Chale község temetői nyilvántartásában rátalált a keresett névre: Károlyi. Kiderült, hogy 1955-os halála után Károlyi Mihályt is ide temették a fia mellé. A politikai változások után az 1960-as években apát es fiát exhumálták, maradványaikat hazaszállították Magyarországra, ahol államilag újratemették őket.

Ezek után a magyar köztársasági elnök és fia első nyughelye szomorú módon feledésbe merült, és így is maradt addig, amíg Mr Green el nem kezdett a sírhely után kutatni.

Rendbe hozták a régi siíhelyet, ami hosszú évek alatt a hervadt temetői virágok és koszorúk lerakóhelyévé vált. Végül emeltek ott egy emlékművet, ami ezentúl hirdeti minden arra járónak, hogy ezen a helyen egykor a magyar történelem jelentős személyisége nyugodott.

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: