Nyíregyháza anno... - Varsóból

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

hallovilag - Halló! Világ?

Az év végén lesz 30 éve, hogy a Kelet-Magyarország 1980 december 31-i számában messziről rácsodálkoztam Nyíregyháza változásaira. A sok nyíregyházi epizódot is magában foglaló könyvem írása közben ma régi emlékeim között bukkantam rá erre a varsói tudósításra, amelynek lelkendező sorai ma már mosolyt fakasztanak. Az akkori utcák, terek neveit a fiatal olvasó talán nem is tudja azonosítani. Néhány ilyen sort idézek... 

 

*

Másfél esztendő  — amióta távol vagyok Nyíregyházától, sőt az országtól is — valójában nem hosszú idő. Rövid akkor is, ha az emberöltő lebontott egységeivel mérem, de rövid akkor is, ha egy város, történetesen Nyíregyháza fejlődése a megmérendő. Akkor hagytam ott a Nyírséget, amikor székhelye pontosan 110 ezer lelket számolt, úgy hírlik, nem is gyarapodott sokkal azóta. Kialakult volna hát a törzslakosság?

A város hivatásos krónikásaként már nem lehettem tanúja a Debreceni úti felüljáró avatásának,  nem láthattam, hogyan épült fel — legalábbis számomra — percek alatt a -Jósaváros legújabb iskolája. S ezt még magam is átéltem, néhány óvatlan pillanat műve volt az új megyei művelődési ház majdnem' kész épülete. Újházas barátom azóta költözött új lakásába, valahol a Déli-Alközpont táján, ahol ez alatt a másfél év alatt már megint felnövekedett egy lakónegyed. És a városban? Talán három: ott a házak erdeje a Kert-közben, a Kossuth utca elején és a Búza tér mögött is. Új utak ölelkeznek össze a Marx téren, pedig magam még nem is olyan régen hitetlenkedve írtam a nyíregyházi körútrendszer elgondolásáról. Van persze olyasmi is, amit még sajnálgatok: biztosan hiányozni fog a régi kis virágbolt pavilon a Lenin téren, éppúgy, mint ahogyan máig is hiányzik a csilingelő villamos a Széchenyi utcán és a Sóstói erdőben... Na és végre megkapja új ruháját a Korona is. Tudok az új autóbusz-pályaudvar terveiről és azt is tudom, hogy hamarosan elkészül a rég óhajtott piaccsarnok. [---] Ami pedig a szűkebb hazával, a Nyírséggel a napi találkozást kínálja, nem más, mint az újság, melynek hasábjain most is elmondhatom a gondolataimat. Igaz, háromnapos késéssel, de mégis a hét hat napján a lengyel újságok, a magyar napilapok között asztalomon fekszik a Kelet-Magyarország is.

 Szilágyi Szabolcs (Varsó)

Hozzászólások (2)
2 2010. április 20. kedd, 20:37
cseka148
A virágos pavilon mögött, a Kálvin térre néző oldalon pedig volt egy töltőtoll-töltő.
1 2010. április 20. kedd, 18:13
perme
Olvasva a visszaemlékezésedet nekem is beugrottak képek a régi Nyíregyházáról.
Igazán csak emlékképek, mert nem nagyon találok régi fotókat.
De a virágos pavilon felidézte a Gorkij mozit, a Kossuth utca eleje a kis tejivót, a gesztenyesütő bódét.
A Visszapillantó tükör is itt pihen már a gépemen bízva egy kis pihenőidőre az olvasáshoz.
Várom a folytatást ott, és itt is.
Üdv
perme

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: