Vigyázat, lengyel GPS-csapda!

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

hallovilag - Halló! Világ?

Szilágyi Szabolcs, Varsó 

Dehogy akarom elriasztani magyar honfitársaimat, akik - remélem  - évről-évre mind többen újra felfedezik Lengyelországot. A mindentudó digitális idegenvezetőben, a GPS-ben vakon hívőket mégis ijesztgetnem kell. Néhány keverves-humoros vagy mérgesen bosszantó eset tanúja voltam egyetlen esztendő során.

Autós barátaim, hiába küldtem el nekik a Debrecen és a lengyel Polichno közti 600 kilométer faluról falura precíz leírását, ők bizony jobban bíztak a frissen vásárolt kütyüben és húzták a csíkot, ahogy a GPS gépiesen bájos női hangja diktálta nekik az útvonalat. Este, pár órával a megbeszélt találkozási időpont után, korunk másik technikai csodáján, a mobilon hallom: „Már rég itt vagyunk a polichnói benzinkútnál, ahol megbeszéltük... Miért nem jöttök értünk?” Sejtettem, mi történt. Lengyelországban éppen 8 Polichno létezik, ők pedig egy 320 kilométerrel távolabbit jelöltek be.... A vacsorájukat a szállodában a hűtőbe tetettük, hogy hajnalban reggelizhessenek...

A hasonló storyk idézése helyett tisztelettel közlöm, hogy Nowa Wies nevű településből húsznál több található a kis hazánknál négyszer nagyobb  Lengyelországban. A magyarázatért a történelem során háromszor három részre szabdalt lengyel földre kell utalnunk, ahol is a különféle (orosz, német, osztrák) megszállások, közigazgatások alatt ismétlődtek a települések nevei.

A megoldás mégsem bonyolult. A GPS idomítása előtt tisztázzuk, melyik lengyel vajdaságban (megyében) van az adott uticélunk. Szánjunk pár percet a hagyományos térképen egy konkroll-keresésre. Ha minden egyezik, indulhatunk az útra és a GPS-szpiker szirén-hangja most már nem vezet el bennünket a Tátra helyett a Balti tenger partvidékére.

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: