Sóstófürdő: hamis gyöngyszem?

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

bizzenések - BIZzenésekJárdát a faluba! A hatvanas évek mozgalmi jelszava volt ez, de nem tették hozzá, melyik évezredben lesz megvalósítva.


 Szűkebb hazám, a tanácselnök/polgármester asszony által Nyíregyháza gyöngyszemeként is emlegetett városrész ugyanis megközelítés-ügyben igencsak csehül áll.

Elkellene a Korányin egy járda esetleg biciki út - ha már kerékpáros-barát kitüntetést is átvett a városvezető tavaly -, hogy ne halálfélelemben taposson az a vakmerő bicajos, aki komolyan véve a felhívást, autómentesen kíván közlekedni.
A rengeteg kerékpárút, amire mindenféle támogatást megkapott a város - ami persze azután elment erre-arra - ugyanis csíkhúzásból, meg az erdei út elején és végén - nézőpont kérdése - elhelyezett "Kerékpárút" táblából áll.
Miután a kisvasutat sikerült (ki)vál(t)ságkezelni, tömegileg közlekedni marad a 8asbusz, meg persze, túristailag és tömegesen a vasút.
A 8asbusz üdülőszezonbeli gyakoriságát mindig megindokolják, de hiszen, ha nincs szolgáltatás, azt valóban kevesen veszik igénybe: ez tény, nem is vitatkozom vele. A mi-lett-volna-ha pedig nem történelmi kategória, hiszen tudjuk, hogy semmi sem bizonytalanabb, mint a múlt.


Arccal a vasút felé: megáll itt személy és gyors vonat is (igazából nem tudom miért a megkülönböztetés Nyíregyháza-Záhony között), a vonatra peronról fel, oda le lehet lépni. Na de odáig, illetve onnan?!
PiacPláza, Szörnyszökőkút, Városházabővítés, Torzművházmégtorzabbátétele projekteknek - amelyek még mindig játszanak, mint a már ferdén süllyedő Titanic zenekara, - a langyos vizű termál (tetszik érteni: termo, azaz meleg) medencéjéről és a tessék-lássék tisztaságú közlekedőiről híres elhagyott fürdőnek, a soha meg-nem épülő szállodáknak, a rosszul menedzselt vigadónak átnyomott milliárdok ellenére - vagy talán éppen ezért  - olyan jó lenne végre valami hasznosat is látni!

Sóstónak nincs gazdája.
Évek óta morgok, egyébként úgy látszik, senkit nem érdekel. Kampányidőszakban kilátogat ide megmutatni magát az, aki tehetne valamit, aztán a választások után jól, le.
Lehetne sorolni a pénzt nem is, csak jószándékot igénylő dolgokat. Minek?
Ja! Van ám járda a Fürdő utcától a buszmegállóig! (Röpke 15 év kellett, mind az 50 méteréhez.)

Onnan a vasúti megállóig már nincs, nappal, de főleg sötétedés előtt, vagy után izgi a közlekedés a gödrös-sáros útszélen: az autó nem kikerül, hanem dudál és leszorít. Pláne a teher, vagy a busz.
A kereszteződéstől marad a sár és a térdig érő vizes fű közötti választás.
Sóstó, Nyíregyháza gyöngyszeme. Ja. Látszik. Utunk Európába. Így, nyíregyháziasan.
Hát, Boldog Újévet!

Daragó László

(Megjelent a Kelet-Magyarország 2010. január 2.-i számában.)

Erről beszélek, Nyuszómuszó:

Megközelítés 1

Hozzászólások (2)
2 2010. január 21. csütörtök, 16:21
A városvezetés nagyobb dicsőségére a sóstói szállodák és éttermek száma ismét csökkent azáltal, hogy bezárták a csődbe ment Svájci lakot.
A négycsillagos fantáziálásokon már csak röhögök.
1 2010. január 03. vasárnap, 10:39
A Sóstó abszolút diszfunkcionalitása ékes bizonyítéka a Polgármester/tanácselnök immár 25 éves érdemtelen jelenlétének a nyíregyházi politikában, közéletben.
Ő Sóstót mindenkor a választási demagógia és a klienturával gyakorolt gazdasági mutyi terepeének tekintette csupán.
Mindenféle koncepció nélküli improvizációk és ingatlan spekulációk sorozata a Sóstó elmúlt néhány évtizede. Sikerült a hínevének, gyógy- és üdülőhelyi tradicióinak az írmagját is kiirtania.
Néhány esztelen presztizsberuházás az elpazarolt néhány milliárd közpénz csak tetézte és tetézi a bajt és a totális turisztikai csődbe vitte és viszi a gyöngyszemet. Ezek a beruházások müködésképtelenek, mivel nem képviselnek idegenforgalmi vonzerőt, emellett a helyi lakosság számára megfizethetetlenek.
Az igénytelenség, a kosz és a koszlottság, a közlekedési, kereskedelmi és vendéglátási infrastruktura teljes átgondolatlansága, vagy hiánya jellemzi most a területet. Nincs arculata, funkciórendszere, jövőképe a sóstói dzsuvának.
Telekspekulánsok, kisszerű, fantáziátlan helyi befektetőcskék, kétes erkölcsű önkörmányzati cégvezetők homokozója lett Sóstó.
A komoly befektetői tőke messze elkerüli ezt a despota tanácselnök által kézivezérelt üdülőhelyet.
A jószándékú, értelmes lakossági és lokálpatrióta sóstói vállakozói ötleteknek, elképzeléseknek itt nem terem babér.
Sóstó tényleges ébredésének a csipkerózsika-álomból csak Csabainé eltüntével van esélye.

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: