„Dögöljön meg, aki nem elég erős…”

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

sport - sport

„Az olimpiai mozgalom hármas jelszavát –  Citius, Altius, Fortius - Gyorsabban, Magasabbra, Erősebben –  idézem befejezésül,  azzal a szándékkal, hogy az olimpiai család minden tagját biztassam arra,  a sportban és az  életben  törekedjenek többre, jobbra, váljon tetteik vezérlő gondolata az olimpizmus hármas jelszava, aminek révén előbbre juthatunk” –szóltak Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökének biztató szavai december 24-i, ünnepi beszédében.


Ha egy külföldi, sportszerető ember kezébe veszi ezt a „kiáltványt”, s tisztában van a magyar sport erejével és sikereivel, csettint egyet, talán még a kalapját is megemeli, s azt mormogja magában: „Magyarországon érdemes sportolónak lenni…"
Ó, szerencsétlen, hogyan is láthatna a színfalak mögé?!
Vagy inkább szerencsés, hiszen így nem kell szembesülnie a rohadó és végelgyengülésben szenvedő sportágaink problémáival…
A gondokat látjuk, mint derült éjszakán a csillagokat, a pénzt és a jövőt viszont leginkább a borult égbolthoz lehetne hasonlítani…
Vakvágányon helyezkedünk, hiszen az Országgyűlés a 2010-es esztendő sportköltségvetéséből fedezné az egymilliárd forinttal megemelkedett Forma–1-es jogdíjat. Ennek a pénzösszegnek minden egyes forintja hiányzik majd a sportági szakszövetségeknek, mint egy falat kenyér…
A világ sportjával nem hogy tartottuk a lépést 2009-ben (is), sok esetben mi oktattuk őket (öttusa, vívás, futball, kajak-kenu, evezés…), még így, éhhalál szélén is…
De ha még egyet húznak azon a bizonyos övön – lehet, plusz lyukat kell már rá fúrni… –, összeszorítja a magyar sportot.
A honi sportolók pedig a fogukat, de kérdéses, mennyire tudnak alkalmazkodni a még szűkebb derékszíjhoz.
Ha már  így nekiduráltuk magunkat a köszöntőknek, nekem is van a tarsolyomban egy újévi „köszöntő”, az olimpiai mozgalom hármas jelszavát „költötte át” a Republic együttes: „Gyorsabban, magasabbra, pattanjon, az a labda, dögöljön meg, aki nem elég erős…”
Boldog új  évet kívánok…

Cserháti András

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: