Advent 21. napja

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

Advent - Advent

Gesztenyés pulyka

Az elmúlt 48 évben eddig egyszer készítettem karácsonyra gesztenyés pulykát. (Sokkal többször sütöttem egyben bébipulykát, ami egy időben – amikor még csak a piacon lehetett kapni – 10 kilónál kezdődött. Hiába kérdezősködtem, sosem mondták meg, és azt hiszem, amíg élek, nem is fogom megtudni, mennyit nyom egy felnőtt pulyka – ha egyáltalán létezik olyan, aki közülük megéri a felnőtt vagy az agg kort.) Visszatérve a kiinduláshoz: életem első (és eddig utolsó) gesztenyés pulykáját elég rendesen el is rontottam.

Nem akartam ugyanis feleslegesen pazarolni az időt gesztenyefőzésre, pucolásra, ezért gesztenyepürével helyettesítettem. Elég édes lett.
A gesztenyés pulykát egyébként rendesen is el lehet készíteni. Horváth Ilona szakácskönyve szerint kell hozzá egy szép pulyka, 1 kiló gesztenye, ¼ kiló sovány sertéscomb, 2 zsemle, kevés tej, 2 tojás, 1 dl tejföl, 10 dkg füstölt szalonna, 3 evőkanál olaj, só, törött bors.
A gesztenyét megfőzzük, megtisztítjuk és áttörjük (fagyasztott, cukrozott gesztenyepürével nem helyettesítjük!!) Hozzáadjuk a megdarált sertéshúst, a tejben áztatott, kinyomkodott zsemléket, a nyers tojásokat, tejfölt, sót, borsot. Az egészet jól összedolgozzuk (minél „simábbra”, sokat segíthet ebben a chopper.)
A töltelékkel megtöltjük a pulyka belsejét, és a mellbőre alatt (a bőr alá csak keveset tegyünk, hogy ne szakadjon ki). A hasüreget összevarrjuk, a mellet letakarjuk szalonnával (vagy megtűzdeljük szalonnával, ha nem tettünk a bőre alá tölteléket). A szakácskönyv szerint forró zsiradékon megforgatjuk, majd kevés vízzel puhára pároljuk a pulykát, végül sütőben ropogós pirosra sütjük (én csak a sütőben tenném rá a szalonnaszeleteket a pulyka mellére, és időnként locsolnék rá egy kis sört).
Krumplipürével és almapürével tálaljuk.

 

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: