Karácsonyi mézeskalács házikó

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

Advent - Advent

Advent második napjaEz az egyik kedvenc receptem. Egy 1993-as kiadású könyvben találtam, a címe: Süssünk! A sütés iskolája kezdőknek és haladóknak. Még nem mertem elkészíteni, félek, elrontom, és akkor elszáll a varázs, ami a képből árad. Mégis azért választottam az adventi naptár második ablakába, mert még van idő kísérletezni, hogy aztán ez a házikó legyen az ünnepi asztal dísze.

 


Mézeskalács alaprecept

Hozzávalók:
350 gr méz
100 gr cukor
100 gr vaj
1 tojás
1 citrom reszelt héja
1 evőkanál kakaópor
1 evőkanál víz
500 g liszt
Fél-fél kávéskanál őrölt fahéj, szegfűszeg, kardamóm, szerecsendió, szegfűbors, koriander, gyömbér, hamuzsír, szarvasagancssó (vagy szódabikarbóna)

Munkafázisok:
1. A mézet, cukrot és vajat közepes lángon, állandó kevergetés mellett addig melegítjük, amíg a cukor teljesen felolvad. Ezután hagyjuk kihűlni, míg langyos lesz.
2. A hamuzsírt és a szarvasagancssót vízben feloldjuk, a liszttel együtt a mézes masszához keverjük, majd kemény tésztát gyúrunk belőle.
3. A tésztát fóliába csomagolva egy napig szobahőmérsékleten pihentetjük.
4. Ismét átgyúrjuk, és lisztezett lapon 1-2 mm vékonyra kinyújtjuk.
5. téglalapokat, formákat, figurákat szaggatunk belőle, majd kizsírozott, lisztezett sütőlemezre fektetjük, és 180 C fokos sütőben kisütjük (ügyeljünk arra, hogy meg ne égjen, a mézes hamar megsül!)  A házikó leírása lejjebb!!!
6. Konyhai rostélyon hagyjuk kihűlni, majd tegyük pár napra (3-5) egy jól záródó pléhdobozba, pár cikk alma társaságában. A mézes magába szívja a nedvességet, és megpuhul. Csak ezután díszítsük cukor- vagy csokimázzal!

 

Így készül a házikó:

Keménypapírból készítsük el a házikó alábbi alaprajzát a sütőlemez nagyságának megfelelően, majd vágjuk ki az egyes darabokat! Próbaképpen állítsuk össze a házikót, ne akkor derüljön ki, hogy valamit elszámoltunk, amikor már a mézes lapot vágtuk szét, mert akkor kezdhetjük az egészet elölről. Kétszer annyi alapanyagra lesz szükségünk, mint amennyit az alaprecept tartalmaz, ugyanis az egyik lap lesz a ház alapja és a kert.


A másik lapból a sablon segítségével kivágjuk az egyes darabokat, a két oromzatot és a két háztetőt. A maradékból készül a kerítés, az ajtók az ablakdeszkák, és az udvaron álló fenyőfák. Az egyes részeket cukormázzal ragasztjuk össze, az ablakokat pedig piros zselatinlappal „üvegezhetjük be. A képen látható illusztráció vagy saját ötletek alapján díszíthetjük fel a házikót. Frissen hullott hónak tökéletesen alkalmas kókuszreszelék vagy porcukor.

Ötlet: Én úgy csinálnám a sablont, hogy megfelelő méretűre felnagyítanám, és kinyomtatnám az itt látható ábrát.
Cseka

 

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: