Menthetetlenek

Figyelem! Új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatásE-mail

sport - sport

Cserháti András

"Bronzérmes a magyar U20-as labdarúgó-válogatott!” – olvashattuk szinte minden napilap címoldalán október 17-én. Az egyiptomi világbajnokság harmadik helyét megkaparintó nemzeti tizenegyünk minden valószínűség szerint elhódítja az 1958 óta minden évben kiosztásra kerülő Év Sportolója díjat, csapat kategóriában. A honi sportújságírók adta elismeréssel azonban csínján kell bánni, hiszen több intő példa is arra sarkallja az embert, még időben (ne) cselekedjünk a fiatalokért.


Bár egyéni díjazottak, két esztendeje Szávay Ágnes teniszező és Talmácsi Gábor motorversenyző nyert. A hölgy azóta kudarcot kudarcra halmoz, a vasparipás pedig legszívesebben elfelejtené az elmúlt időszakot, csak szenvedett a 250 köbcentiméteresek és a MotoGP nagyágyúi között.
A szakemberek leginkább a soltvadkerti talentum esetében ismerték el tévedésüket. A sportolót elbizakodottá tette a hírnév, azt hitte, ezentúl minden az ölébe hullik, nem kell semmiért megdolgoznia. Tévedett. Középszerű játékossá lett, pedig US Open–negyeddöntőt is játszott két évvel ezelőtt…
2007-ben azt a Kovács Katalint utasította maga mögé a szavazáson, aki két aranyat (egyéniben) és ugyanennyi ezüstöt (csapatban) nyert a duisburgi világbajnokságon, előtte pedig egy aranyat (csapatban), s négy ezüstöt (kettő csapat, kettő egyéni) termelt a pontevedrai Európa-bajnokságon. Kérdések sorozata merül föl: hogyan lehet objektíven mérlegelni? Két egyéni arany alulmúl egy negyeddöntőt? De a nyolcaddöntőt már nem? Vagy ha a legjobb harminckettőbe jutsz, nyerő vagy? Érdekes…
Lehet, unják már szegény Kovács Katalint, a kajakkirálynő állandóan agyonveri a világot, talán az orrára kéne koppintani: visszább az agarakkal (lapátokkal)!
De nézzük, kik a kétségkívül csodálatos futballcsapat vetélytársai 2009-ben! Csak néhány a száraz tények közül: a kajakos hölgyek négyesben – Kozák Danutával, Kovács Katalinnal, Janics Natasával és Benedek Dalmával a fedélzeten –, 500 méteren diadalmaskodtak a dartmouth-i világbajnokságon; a Kovács Katalin–Janics Natasa páros 200 méteren állhatott a dobogó legfölsőbb fokára, míg a Szabó Gabriella–Kozák Danuta duó 500 méteren bizonyult a legjobbnak, ugyancsak Észak-Amerikában, kajak számban.
A férfi kardcsapat (Decsi Tamás, Szilágyi Áron, Lontay Balázs, Iliász Nikolász) és a férfi párbajtőrcsapat (Imre Géza, Boczkó Gábor, Rédli András és Somfai Péter) „szétszúrta” a világot Isztambulban.
A magyar női váltó és a női csapat megnyerte az antalyai ifjúsági öttusa Európa-bajnokságot. A résztvevők mindkét esetben ugyanazok voltak: Kovács Sarolta, Földházi Zsófia és Slett Emese.
De kérem! A magyar U20-as csapat –, mint nevében is benne van – gyerekekből áll, nem felnőtt világeseményen értek el – valóban – nagy sikert. A különbség érzékelhető.
Mint említettem, Szávay Ágnes – sikere óta – állandóan outokat üt, Talmácsi Gábor a képzeletbeli kavicságyban pihen, attól tartok, a korai, óriási hírnév problémákat okozhat Egervári Sándor fiainál is.
Bízzunk benne, ha kapufák sorozata is következik a sikernek (elismerésnek) „hála”, befelé, s nem kifelé pattannak a lövések…

 

Hozzászólás

Név:
Weblap:
Tárgy:
Hozzászólás: